piątek, 23 lutego, 2024

Parlament Europejski dyskutował na temat importu towarów z Ukrainy

spot_img

Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Parlamentu Europejskiego w Brukseli omawiano wsparcie dla eksportu produktów rolnych z Ukrainy, podaje Ukrinform, posłowie wymienili także poglądy z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie zagrożeń dla unijnych rolników wynikających ze wzrostu podaży produktów ukraińskich.

KE na razie nie widzi bardzo negatywnych konsekwencji dla unijnego rynku rolnego

Monitorujemy wolumeny, monitorujemy dynamikę cen, cenę importu na poziomie krajowym, a także ceny na poziomie UE, a także co dwa miesiące publikujemy raport z monitoringu. Zatem na razie nie widzimy bardzo znaczących negatywnych konsekwencji dla unijnego rynku rolnego” – powiedział prelegent na ten temat Pierre Bascu, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i wsparcia dochodu Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej.

Komisja pracuje nad rozwojem „korytarzy solidarności” i zmniejszeniem kosztów tranzytu, chcąc, aby „Ukraina w dalszym ciągu wnosiła swój wkład w światowe bezpieczeństwo żywnościowe i mogła w dalszym ciągu eksportować swoje produkty do UE, a także poza jej granice” – zauważył mówca.

Korytarze solidarnościowe umożliwiły Ukrainie eksport 108 mln ton towarów i import 38 mln ton

Zdaniem europosłów „korytarze solidarności” stały się ratunkiem dla ukraińskiej gospodarki i umożliwiły eksport ponad 108 mln ton towarów oraz import 38 mln ton innych produktów za łączną kwotę 123 mld euro. Wolumeny te znacznie wzrosły po otwarciu szlaku czarnomorskiego.

Przez Morze Czarne Ukraina eksportuje mniej niż 1/3 całego eksportu

W październiku z 4,5 mln ton zbóż i innych towarów z nimi wyeksportowanych z Ukrainy, 3,2 mln ton przeszło przez „korytarze solidarności”, a około 1,3 mln ton przez humanitarny korytarz Morza Czarnego (porty Wielkiej Odessy).

Trzeba minimalizować negatywny wpływ ukraińskiego eksportu na unijnych rolników

Jednocześnie konieczne jest minimalizowanie negatywnego wpływu na europejskich rolników – mówią posłowie do Parlamentu Europejskiego. Ich zdaniem tak ważny dla ukraińskiej gospodarki wzrost eksportu do UE „wywarł pewien nieprzewidziany wpływ na niektóre rynki regionalne w państwach członkowskich pierwszej linii, a także wywołał presję w niektórych sektorach UE”.

Mazali Aguilar, wiceprzewodnicząca komisji ds. rolnictwa, powiedziała, że hiszpańskie porty są przepełnione zbożem nie tylko z Ukrainy, ale także z Rosji po niewiarygodnie niskich cenach.

Przy tej presji importu nie mogą kontynuować działalności. To oczywiste, że musimy okazać naszą solidarność z Ukrainą, ale nie kosztem naszych producentów zbóż” – powiedziała, wzywając Komisję do podjęcia działań zapobiegających bankructwu europejskich producentów zbóż.

Jednocześnie Hiszpania, gdzie tegoroczna produkcja zbóż spadła o ponad 40% z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, obecnie pilnie potrzebuje zboża.

Zdaniem eurodeputowanych konieczne jest wspieranie tranzytu ukraińskiego zboża przez UE na rynki końcowe. Niektórzy z nich sugerują także, że Światowy Fundusz Żywnościowy mógłby wykazać większą aktywność i odkupić część tych zbóż.

W odróżnieniu od zbóż import ukraińskiego cukru do Europy nie budzi obaw

Ceny cukru przekraczają 800 euro za tonę, co jest niezwykle wysokim wynikiem w ujęciu historycznym. Dlatego też, według szacunków, produkcja cukru w ​​UE w tym roku wyniesie około 15,6 mln ton, co oznacza, że konieczny będzie import” – powiedział przewodniczący komisji Norbert Lins.

Potrzebny jest długofalowy plan dla Ukrainy

Chcemy widzieć w przyszłości Ukrainę jako członka UE. To duży producent” – powiedział członek komisji Martin Heusling. Jednak jego zdaniem potrzebny jest długoterminowy plan, który zrównoważy ochronę europejskich producentów i pomoc dla Ukrainy: „Nie możemy oczekiwać, że wojna zakończy się w ciągu trzech miesięcy, musimy się przyzwyczaić do tej sytuacji”.

Przypomnijmy, że od połowy września Komisja Europejska nie przedłużyła zakazu importu ukraińskiego zboża na sąsiednie kraje UE.

Jednocześnie, aby kontrolować ukraiński eksport do UE i uniknąć gwałtownego wzrostu cen zbóż, na wniosek Unii Europejskiej wprowadzono system licencji. Dokumenty takie mogą zagwarantować, że zboże z Ukrainy przeznaczone dla kraju trzeciego nie pozostanie w jednym z państw „frontu”, ale przejdzie tranzytem do miejsca przeznaczenia.

W roku gospodarczym 2023/2024 (rozpoczętym 1 lipca) Ukraina wyeksportowała już ponad 12 mln ton zbóż i roślin strączkowych.

Źródło: UkrInform

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x