sobota, 24 lutego, 2024

Za nami kolejny tydzień z niższymi cenami paliw w kraju

spot_img

Dane publikowane przez e-petrol.pl i PKN Orlen pokazują, że w tygodniu kończącym się 29 listopada spadły ceny hurtowe i detaliczne na krajowym rynku paliw.

Ropa pozostaje stosunkowo tania w oczekiwaniu na decyzję OPEC+

Notowania giełdowe ropy Brent od 3 tygodni poruszają się w szerokim trendzie bocznym 76-84 usd/b, czyli o ok. 10% poniżej październikowych maksimów wywołanych atakiem Hamasu na Izrael. Aktualnie (środowe popołudnie) surowiec wyceniany jest na 82 usd/b, a w skali tygodnia kontrakt na ropę drożeje tylko symbolicznie.

Na rynek wracają cyklicznie obawy o przyszły popyt na surowce, które to obawy równoważone są przez cięcia podaży przez OPEC+. Inwestorzy rozważają możliwość głębszych cięć dostaw ropy z krajów sojuszu w obliczu oznak, że globalna podaż zaczyna przewyższać popyt. Najbliższe posiedzenie kartelu zaplanowano już na 30 listopada.

Decyzje członków kartelu (w tym Rosji) będą miały duży wpływ na handel na rynkach ropy w tym kwartale, a także w przyszłym roku.

Kierowcom pomaga postępujące umocnienie złotego

Wycena dolara wahała się w minionym tygodniu w zakresie 3,93  – 4,01 PLN. W skali analizowanego tygodnia kurs usd/PLN. obniżył się o ok. 5 groszy do nieco ponad 3,94 zł dzisiaj. Są to poziomy najniższe od października 2021 roku. Jednocześnie w stosunku do euro złoty jest najsilniejszy od marca 2020 roku (ok. 4,33 zł za euro dzidrugisiaj) i jest to efekt zapowiedzi przez KE wypłaty Polsce zaliczki z KPO.

Paliwa są w hurcie minimalnie tańsze w skali tygodnia

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 29-go listopada 2023, cena średnia netto diesla i benzyny spadła odpowiednio o 1 i 2 grosze na litrze. Był to trzeci tydzień przecen, który zniwelował większość powyborczych podwyżek benzyny i część wzrostu cen oleju napędowego.

Po ostatnich zmianach od czasów wyborów parlamentarnych benzyna drożeje w hurcie już tylko o tylko 6 gr/l, a ON o 41 gr/l.

Od początku listopada (hurt) benzyna tanieje o 45 groszy, podczas gdy ON ma cenę identyczną jak na zamknięciu października.

Warto przypomnieć, że w skali października oba paliwa podrożały o 42-45 gr/l, ale we wrześniu (trwała kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Dla przypomnienia, w skali sierpnia ceny hurtowe obu paliw zmieniły w niewielkim zakresie. Za to w lipcuceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).

Porównując ceny od początku 2023 roku trzeba zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 43 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 89 gr za litr (bez VAT).

Na stacjach widać dalsze lekkie obniżki cen wszystkich paliw

Według e-Petrol.pl w połowie 48-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,47 zł/l i 6,64 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki i diesla spadła o 4-5 groszy na litrze w skali tygodnia. Także wycena LPG obniżyła się o 4 grosze do 3,03 zł/l, drugi tydzień z rzędu.

Ceny średnie paliw w detalu: 29-11-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,06 zł/l (-3 gr/l);
• Pb95: 6,47 zł/l (-4 gr/l);

• ON: 6,64 zł/l (-5 gr/l);
• LPG: 3,03 zł/l (-4 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):

Dla porównania notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Krajowe paliwa są tańsze niż przed rokiem

Na szczęście paliwa są dużo tańsze na stacjach w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 14% mniej niż przed rokiem, ale cena Pb95 jest o tylko symbolicznie niższa w skali roku.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

W połowie 48-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 32 gr/l (30 gr/l tydzień wcześniej) i rekordowe w tym roku 59 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 56 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

W tym roku stacje paliw czerpią ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży diesla

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi ok. 17 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 16 groszy/l dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku znacznie wyższa od średniej (pomijając nietypowy rok 2020 – pandemia Covid-19).

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x