piątek, 23 lutego, 2024

Nie najlepsze perspektywy dla unijnych zbiorów pszenicy w 2024 roku

spot_img

APK Inform publikuje prognozy ekspertów z Refinitiv Commodities Research, które zapowiadają nieco mniejsze niż w tym roku zbiory pszenicy miękkiej w krajach UE-27. Główną przyczyną korekty w dół prognoz są opóźnienia w siewach oraz niesprzyjające warunki pogodowe w Europie Zachodniej i Południowej, obniżyły prognozę produkcji pszenicy miękkiej w UE w sezonie 2024/25 o 0,7 mln ton do 127,3 mln ton (w tym roku zebrano 127,7 mln ton).

Deszczowa pogoda opóźniła siewy w Europie Zachodniej

Stwierdzono, że ulewne deszcze i powodzie, zwłaszcza we Francji (też w Niemczech), opóźniły kampanię siewną. Najbliższa prognoza pogody wskazuje na okres chłodów w całej Europie, z nocnymi przymrozkami w regionach zachodnich i środkowych. Oczekuje się, że niższe temperatury zwiększą odporność roślin, a pokrywa śnieżna może chronić uprawy. Prognozuje się, że w grudniu temperatura wzrośnie, a w niektórych regionach opady przekroczą normę.

Nie zmieniły się prognozy dla rzepaku

Eksperci utrzymali prognozę produkcji rzepaku w UE w sezonie 2024/25 na poziomie 18,6 mln ton (-0,9 mln ton ro do roku).

Źródło: apkinform

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x