sobota, 24 lutego, 2024

Czym ogrzać warsztat? Sposoby na ogrzewanie warsztatu zimą

spot_img

Zimowy przestój w pracach polowych jest dla wielu majsterkowiczów czasem wytężonej pracy w warsztacie. Jednak by komfortowo pracować, i mieć jakiekolwiek czucie w rękach trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę w budynku. Czym ogrzać warsztat i jakie rodzaje ogrzewania w warsztatach wykorzystują najczęściej rolnicy?

Ogrzewanie warsztatu – piec typu koza

Znany chyba wszystkim piec typu koza to nadal najczęściej spotykane źródło ogrzewania w przydomowych warsztatach. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Pierwszym z nich jest niska cena i wysoka dostępność takich pieców. Niektórzy sami tworzą sobie piece tego typu, wykorzystując to co znajdą na złomie, wystarczy stary bojler lub beczka, trochę pręta zbrojeniowego i długa rura kominowa, która będzie stanowiła dodatkową powierzchnię ogrzewania w warsztacie.

Kolejną zaletą jest możliwość spalania wielu rodzajów paliwa, takich jak drewno czy węgiel. Z minusów takiego rozwiązania należy podać słabą dystrybucję ciepłego powietrza. Gdy warsztat jest duży to okazać się może, że przy samym piecu jest bardzo gorąco a na drugim końcu pomieszczenia zimno.

Piece nadmuchowe do ogrzewania warsztatu

Problem z nierównomierną dystrybucją ciepłego powietrza przy ogrzewaniu warsztatu rozwiązuje nam piec nadmuchowy.

W zasadzie nie różni się on wiele od zwykłej „kozy”, z tym że obudowany jest od zewnątrz dodatkową warstwą blachy, która tworzy komorę, przez którą przepływa tłoczone przy pomocy wentylator powietrze.

Powietrze to dalej rozprowadzane po budynku może być przy użyciu elastycznych rur z aluminium. Jest to rozwiązanie pozwalające ogrzać warsztat, ale już nieco droższe od zwykłej „kozy”

Ogrzewanie warsztatu z CO

Jeżeli mówimy o ogrzewaniu dużych warsztatów lub o warsztatach blisko domu, to można się spotkać z wykorzystaniem do tego celu kotłów CO.

Na rodzinnych gospodarstwach zazwyczaj warsztat jest ogrzewany z tego samego kotła co dom, pod warunkiem, że kocioł ma odpowiedni zapas mocy.

Rozwiązanie to ma dwie zasadnicze wady. Pierwszą z nich jest wolne tępo nagrzewania się pomieszczenia, przez co po prostu trzeba uruchomić ogrzewanie kilka godzin przed przystąpieniem do warsztatowych prac.

Drugą wadą jest to, że temperatura w warsztacie nie może spadać poniżej zera, by woda w grzejnikach zwyczajnie nie zamarzła, co może być problemem, bo przecież nie codziennie warsztat jest ogrzewany. Ryzyko to można zażegnąć stosując w układzie zamiast wody płynu chłodniczego.

Nagrzewnice olejowe – promienniki podczerwieni do ogrzewania warsztatu

Doskonałym rozwiązaniem na ogrzewanie warsztatu, szczególnie dla tych pracujących w warsztacie od czasu do czasu, mogą być nagrzewnice olejowe, inaczej nazywane promiennikami podczerwieni. Ich zaletą są kompaktowe rozmiary oraz mobilność, co umożliwia ustawienie ich tam, gdzie akurat pracujemy (niekoniecznie w warsztacie) i przede wszystkim to, że nagrzewają bardzo szybko. Dodatkowo dają one większy komfort, ponieważ nie wysuszają powietrza i są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem na rynku.

Jeden z producentów nagrzewaczy olejowych, firma Veltron, będzie jednym z wystawców podczas nadchodzących Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie. Nagrzewacze Veltron mogą być zasilane zarówno olejem opałowym, olejem napędowym, jak i biodieslem.

Gdy nadchodzą zimne dni, Veltron jest tutaj, aby dostarczyć Ci ciepła! Z radością zapraszamy Cię do dołączenia do nas jako dystrybutora, sprzedawcy lub użytkownika naszych grzejników Veltron.

Dołącz do nas podczas Centralnych Targów Rolniczych 2023, które odbędą się w Warsaw Expo od 8 do 10 grudnia. To Twoja szansa, aby zobaczyć nasze modele ekonomicznych przenośnych grzejników podczerwieni na rok 2023 w akcji. To wydarzenie, którego nie można przegapić, odbędzie się w ten weekend!

W obecnych czasach ekonomiczne grzejniki podczerwieni Veltron to najlepszy wybór dla szybkiego i efektywnego ogrzewania. Każdy z naszych modeli grzejników zaprojektowano tak, aby zapewnić natychmiastowe maksymalne ciepło, odpowiednie dla różnych miejsc.

Alert Specjalnej Oferty: Oferujemy ekskluzywne ceny na nasze produkty podczas targów! Nie przegap tej okazji, aby na własne oczy przekonać się o jakości grzejników Veltron. Spotkajmy się na Stoisku D1.25.

Dowiedz się więcej o naszych grzejnikach, odwiedzając naszą stronę internetową: https://www.veltron-heaters.com/

Czekamy na spotkanie z Tobą i omówienie, jak Veltron może dodać ciepła Twojej ofercie.

spot_img

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x