poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Nasz drób wraca do Chin po 4,5 – letniej przerwie

spot_img

Zniesienie zakazu eksportu mięsa drobiowego z Polski do Chin, to efekt uzgodnień zawartych w dokumentach podpisanych podczas wizyty sekretarza stanu Jacka Czerniaka w Pekinie.

24 czerwca 2024 r. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak uczestniczył w delegacji towarzyszącej prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w rozmowach plenarnych z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem w Pekinie.

Podpisanie dwustronnych protokołów z ChRL

Ważnym elementem spotkania było podpisanie, w obecności głów państw, dokumentów regulujących współpracę pomiędzy Polską i Chinami w zakresie dostępu polskiej żywności do rynku chińskiego.

Wiceminister Czerniak podpisał, w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, memorandum o porozumieniu w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), jak również protokoły dot. warunków eksportu do ChRL dzikich produktów wodnych oraz fasoli.

Na podstawie podpisanych dokumentów:

  • zniesiony został zakaz eksportu mięsa drobiowego z Polski do Chin nałożony w styczniu 2020 r. z powodu wystąpienia ognisk HPAI (obwieszczenie Generalnej Administracji Celnej ChRL nr 71/2024); rozpoczął się proces rejestracji zakładów drobiowych zainteresowanych eksportem do ChRL;
  • do końca 2024 r. wypracowany zostanie finalny dokument w sprawie uznania przez władze chińskie regionalizacji w zakresie grypy ptaków (regionalizacja zagwarantuje nieprzerwany przebieg eksportu mięsa drobiowego z regionów wolnych od tej choroby);
  • zrealizowane zostaną niezbędne procedury techniczne konieczne do rozpoczęcia możliwości wysyłek dzikich produktów wodnych oraz fasoli na rynek chiński.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi

Chiny to jeden z najważniejszych polskich parterów w handlu rolno-spożywczym wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej.  W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wielkość 147,6 mln euro, natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. – 35 mln euro.

Do Chin sprzedajemy takie produkty jak: produkty mleczne (serwatka, mleko i śmietana), mrożone owoce, czekolada i wyroby czekoladowe, pieczywo cukiernicze, puch i pierze.

W ramach działań promocyjnych na rynku chińskim w 2024 r. MRiRW zorganizowało w maju polskie stoisko na targach Sial China w Szanghaju. Planujemy również obecność na targach FOOD EXPO PRO w Hongkongu w sierpniu.

Źródło: MRiRW

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x