środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Po ile sprzedamy zboże? [PROGNOZA KRAJOWYCH CEN PSZENICY, KUKURYDZY i RZEPAKU]

spot_img

Według najnowszego Kwartalnika Agrobiznesu opublikowanego na stronie internetowej banku Credit Agricole (ukazał się na początku czerwca) kwiecień i maj przyniosły wzrost cen zbóż na światowych rynkach, przy czym w maju najsilniej zwiększyły się ceny pszenicy (aż o ok. 30%, niemniej pozostawały one znacząco poniżej poziomów obserwowanych po wybuchu wojny w Ukrainie). Wyższe ceny zbóż wynikały z majowych prognoz USDA, zapowiadających obniżenie światowych zapasów zbóż w sezonie 2024/25. Lokalnie, w kierunku wzrostu cen zbóż oddziaływało również pogorszenie perspektyw zbiorów w basenie Morza Czarnego.

Po uwzględnieniu krajowych czynników analitycy banku Credit Agricole oczekują, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą na koniec 2024 roku odpowiednio ok. 850 zł/t i 750 zł/t i ok. 900 zł/t i 850 zł/t na koniec 2025 r.

Jeszcze w połowie marca analogiczna prognoza zakładała ceny zbóż o ok. 100 zł/t wyższe

W wydaniu wiosennym (z 15.03.2024) Kwartalnika Agrobiznesu analitycy Credit Agricole oczekiwali, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 940 zł/t i 840 zł/t na koniec 2024 r. i ok. 1000 zł/t i 950 zł/t na koniec 2025.

Prognoza krajowych cen pszenicy:

Prognoza krajowych cen kukurydzy:

Ceny rzepaku rosną wspierane przez prognozy niższej produkcji w Europie

Analitycy Credit Agricole uważają, że choć ostatnie miesiące przyniosły wzrost cen rzepaku wspierany przez obawy o jego obniżoną dostępność w Europie w sezonie 24/25 to przestrzeń do dalszego silnego zwiększenia cen jest ograniczona. Wynika to z prognozowanego wyraźnego wzrostu światowych zapasów roślin oleistych ogółem, w szczególności soi, które mają charakter substytucyjny względem rzepaku

Uwzględniając czynniki krajowe analitycy Credit Agricole prognozują, że na koniec 2024 r. cena skupu rzepaku wyniesie ok. 2100 zł/t i ok. 2250 zł/t na koniec 2025 roku.

Dla porównania prognoza z 15.03.2024:

W wydaniu wiosennym Kwartalnika Agrobiznesu analitycy Credit Agricole oczekiwali, że cena skupu rzepaku wyniesie na koniec 2024 roku ok. 2100 zł/t i ok. 2200 zł/t na koniec 2025 r.

Prognoza cen rzepaku w kraju:

Według analityków głównymi czynnikami ryzyka dla prognoz jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych wśród kluczowych producentów zbóż i roślin oleistych

Źródło: Credit Agricole

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x