piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

MAZURSKIE AGRO SHOW – to już szósta edycja wystawy

spot_img

Przed nami szósta edycja Mazurskiego AGRO SHOW – największej w północno-wschodniej Polsce wystawy rolniczej, organizowanej przez Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Intencją organizatora od samego początku było wykreowanie nowoczesnego wydarzenia branżowego dla rolników mieszkających i pracujących w tej części kraju. Województwo warmińsko-mazurskie oraz sąsiadujące z nim regiony to nie tylko zielone płuca Polski, ale też teren o ogromnym potencjale rolniczym, słynący z wysokiej jakości produkcji.

Celem organizatora było, by rolnicy z tej części kraju cyklicznie mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami z branży i dzięki temu podnosili jakość i wydajność swoich gospodarstw. Z drugiej strony Mazurskie AGRO SHOW daje możliwość zaprezentowania się regionalnym dystrybutorom reprezentującym wszystkie czołowe krajowe i zagraniczne marki maszyn i urządzeń rolniczych. Pięć dotychczasowych edycji Mazurskiego AGRO SHOW potwierdziło, że istniała ogromna potrzeba wykreowania w tym regionie wielkiego cyklicznego branżowego wydarzenia, które jest nie tylko okazją do zawierania umów biznesowych, ale też platformą wymiany wiedzy i doświadczeń. Świadczy o tym rosnące co roku grono wystawców oraz liczba odwiedzających. Impreza stała się punktem obowiązkowym w kalendarzach producentów i wystawców, a wielu rolników, odlicza od początku roku dni do kolejnej edycji tej wystawy.

            Mazurskie AGRO SHOW w Ostródzie stało się najważniejszym wydarzeniem branżowym w tej części Polski. Co roku wystawę odwiedza ponad 42 tysiące osób. Jest to więc największa i najliczniej odwiedzana przez zwiedzających wystawa rolnicza w Polsce północno–wschodniej. Rekordowa jest też zawsze liczba wystawców. Swą ofertę prezentuje w Ostródzie  ponad 250 firm. To nie tylko producenci maszyn i urządzeń rolniczych, ale także producenci nawozów, pasz, budynków inwentarskich, środków ochrony roślin oraz inne firmy z szeroko pojętej branży rolniczej. Mazurskie AGRO SHOW odbywa się zimą i co roku otwiera sezon wystaw rolniczych. Impreza odbywa się w nowoczesnym obiekcie wystawienniczym Expo Mazury, w Ostródzie na ul. Grunwaldzkiej 55.

Wczesny termin wystawy pozwala, by rolnicy z uwagą zapoznali się z ofertami dealerów maszyn, a ewentualnych zakupów dokonali jeszcze przed rozpoczęciem prac polowych.

Zapraszamy na szóstą edycję Mazurskiego AGRO SHOW już 8-9 lutego 2020 roku.

 

Przygotowania do konkursu Euroskills 2020 trwają

Jeden z trzech laureatów tegorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal pojedzie we wrześniu przyszłego roku do Graz w Austrii, by wziąć udział w  międzynarodowym konkursie umiejętności zawodowych Euroskills

            Młody  Mechanik na Medal to organizowany od kilku lat przez Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych konkurs dla uczniów klas mechanicznych szkół zawodowych i techników, który ma na celu promowanie kształcenia praktycznego w zakresie mechaniki, zachęcenie młodych ludzi do podnoszenia kwalifikacji  i pokazanie im, że mechanik to perspektywiczny, bardzo potrzebny i niezwykle interesujący zawód. Konkurs cieszy się wielkim powodzeniem, nie tylko ze względu na bardzo atrakcyjną nagrodę w postaci finansowanych przez Izbę praktyk zawodowych w wybranym zakładzie produkcyjnym lub serwisowym, ale też na ciekawą formułę i tematykę. W tym roku doszła kolejna atrakcyjna nagroda – udział laureata w konkursie Euroskills.

            EuroSkills to międzynarodowy konkurs odbywające się co dwa lata, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. Jest odpowiednikiem konkursu WorldSkills, którego ostatnia edycja odbyła się w październiku 2017 roku w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). To największe tego typu wydarzenia. Obu towarzyszą prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi nie tylko do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych, ale także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. To świetna okazja do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów. W konkursie EuroSkills biorą udział najbardziej utalentowani uczniowie, laureaci olimpiad i innych konkursów branżowych pomiędzy 18 – 25 rokiem życia.

            Polska została w 2017 roku przyjęta do Zgromadzenia Ogólnego WorldSkills Europe, a instytucją, która została nominowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do roli instytucji koordynującej przygotowanie polskiej kadry do udziału w konkursach EuroSkills i WorldSkills jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Na początku 2019 roku Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych podjęła współpracę z Fundacją i wspólnie zdecydowano, by konkurs Młody Mechanik na Medal stał się eliminacjami do udziału w zawodach EuroSkills w 2020 r., w konkurencji serwis i naprawa maszyn ciężkich.

            Zawodnicy już przygotowują się do startu w zawodach. Pod okiem eksperta dr inż. Mirosława Czechlowskiego z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przerabiają materiał i trenują do zadań, z którymi mogą zmierzyć się podczas konkursu. Co dwa tygodnie spotykają się w Instytucie Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który udostępnienia pomieszczenia oraz wyposażenie niezbędne do przeprowadzenia szkoleń.

Przed zawodnikami długa droga i sporo pracy do wykonania. Najlepszy z nich zostanie wybrany na przełomie maja i czerwca i to on będzie reprezentował nasz kraj w kategorii serwis i naprawa maszyn ciężkich podczas Euroskills 2020 w Graz.

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników