sobota, 24 lutego, 2024

Ptasia grypa w województwie dolnośląskim

spot_img

Ptasia grypa nie odpuszcza. Tym razem ognisko zjadliwej odmiany tej choroby H5N8 wykryto w miejscowości Strupice (gmina Chojnów, powiat legnicki, woj. dolnośląskie). W tym przypadku, wirus ujawnił się w miejscowym gospodarstwie, w stadzie ptaków utrzymywanych na własne potrzeby jego właściciela. Niestety z uwagi na wysokie ryzyko wystąpienia tej choroby na większym obszarze, podjęto tam zdecydowane działania.

Likwidacja hodowli

W rezultacie, prawie 20 tysięcy ptaków hodowlanych z okolicznych gospodarstw zostanie zabitych i zutylizowanych. Taką decyzję podjął dolnośląski sztab kryzysowy. Ponadto, w Strupicach ograniczony został ruch pojazdów. Rozłożono też maty dezynfekcyjne. Zdaniem Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, wybrana metoda likwidacji ogniska ptasiej grypy jest bezpieczniejszym i tańszym wyjściem z sytuacji. W przeciwnym razie, każdorazowa sprzedaż drobiu i jaj z terenów objętych kwarantanną wymagałaby wcześniejszych badań wykluczających zarażenie wirusem. Hodowle będą likwidowane w promieniu 3 km od wsi Strupice. Wprowadzone przez wojewodę obostrzenia i zakazy dotyczą przede wszystkim gminy Chojnów.

Zalecenia legnickiego starosty

– Na dziś, ognisko ptasiej grypy w Strupicach jest jedynym potwierdzonym – stwierdził podczas jednej z narad Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Starosta Legnicki Adam Babuśka. – Nigdzie nie zaobserwowano również potencjalnych symptomów chorobowych, co jest optymistycznym prognostykiem. Nie wolno jednak lekceważyć zagrożenia, dlatego apeluję do wszystkich hodowców ptactwa, zarówno tych przemysłowych, jak i hobbystycznych o zachowanie szczególnej ostrożności i dbałości o warunki sanitarne hodowli oraz uważne obserwowanie i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów. Proszę również o ścisłą współpracę i pełną realizację zaleceń Powiatowego Lekarza Weterynarii, które zminimalizują ryzyko rozpowszechniania się choroby.
Dodajmy, że narady powiatowego sztabu odbywały się: 17 i 20 stycznia 2020.
Starostwo Powiatowe w Legnicy podkreśla również, że stwierdzony u ptaków wirus ptasiej grypy H5N8 jest zupełnie niegroźny dla człowieka.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Starostwo Powiatowe Legnica, WIW
Fot.: SP Legnica

spot_img
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników