poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Iran zaoferował pomoc w eksporcie rosyjskiego zboża

spot_img

Wiceminister gospodarki i finansów Iranu ds. polityki gospodarczej Seyed Ali Rouhani powiedział, że Teheran oferuje Moskwie wykorzystanie terytorium Iranu jako bezpiecznego korytarza dla eksportu rosyjskiego zboża do krajów trzecich.

„Mówimy o tym, że Iran może nie tylko importować zboże z Rosji na własne potrzeby, ale także zapewnić swoje terytorium jako korytarz dla eksportu rosyjskiego zboża do krajów trzecich. Strona rosyjska może liczyć na Iran jako na wiarygodnego i długoterminowego partnera” – powiedział Rouhani.

Jednocześnie wiceminister zwrócił uwagę, że Moskwa nie wykorzystała jeszcze tej szansy.

Konflikt na Ukrainie i wynikające z niego zachodnie sankcje wobec Rosji praktycznie uczyniły szlak irański bezpieczną i alternatywną trasą eksportu rosyjskiego zboża. Niestety, pracujemy w tym kierunku nieco powoli. Ta trasa z pewnością jest ścieżką długoterminowego partnerstwa i strategii” – powiedział irański urzędnik.

Trzeba przypomnieć, że po wygaśnięciu umowy zbożowej (18.07.2023) Rosja oświadczyła, że uzna wszystkie statki zmierzające do ukraińskich portów Morza Czarnego za przewożące ładunek wojskowy, podczas gdy Ukraina odpowiedziała, że rozważy również traktowanie statków płynących do portów rosyjskich za ewentualne cele wojskowe.

Pod tym względem szlak przez Iran może stanowić dla Rosji alternatywę w dostarczaniu zboża na rynki światowe.

Na razie Rosja radzi sobie dobrze ze sprzedażą zbóż na rynki światowe, a jej udział w globalnym eksporcie pszenicy sięga teraz 28%. Strony konfliktu powstrzymują się od atakowania statków cywilnych.

Źródło: Ukragroconsult

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x