wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Humanitarne trendy – zakaz produkcji futer w Polsce?

spot_img

Kalifornia zakazuje produkcji i sprzedaży futer

Obecnie Świat obiega sensacyjna informacja mówiąca o tym, że 14 października 2019 roku, Kalifornia jako pierwszy Stan USA,  zakazała produkcji i sprzedaży naturalnych futer zwierzęcych i to pod karą grzywny w wysokości 500 dolarów w pojedynczym przypadku.

Nowe prawo

Powyższy zakaz zacznie obowiązywać w 2023 roku i dotyczyć będzie produkcji: ubrań, butów i torebek wykonanych z naturalnego futra.

Nie mniej jednak, zakaz nie obejmie sprzedaży futer z drugiej ręki i tych, które wyprodukowano przed wejściem zakazu w życie, czyli skóry bydlęcej i pełnych skór jeleni, owiec i kóz. Przepis nie dotyczy również wyrobów futrzanych używanych przez rdzennych Amerykanów podczas obrzędów duchowych i kulturowych oraz wypchanych zwierząt.

Europejskie przykłady

Warto wiedzieć, że jako pierwsza, w 2000 roku, zakaz sprzedaży futer wprowadziła Wielka Brytania i Austria (w 2004 roku). Natomiast Holandia ogłosiła obowiązywanie tego rodzaju zakazu 2024 roku.
Podobne przepisy obowiązują również w Chorwacji (od 2018 roku + 10 lat okresu przejściowego) i w Słowenii (2018 rok + 3 lata okresu przejściowego), w Norwegii (od 2018), Czechach (od 2019), Luksemburgu (od 2019) i w Belgii (od 2023 roku), natomiast w Macedonii (od 2014 roku), w Serbii (od 2019 r.) oraz w Bośni i Hercegowinie (od 2029).

O sprawie futer i ferm zwierząt futerkowych swego czasu głośno było również w Polsce.
Z początkiem 2018 roku, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, w swoim przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji odbywającej się w Parlamencie Europejskim w Brukseli, rzecz ujął dobitnie: „Niech futra przejdą do historii, tak by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś”. Od tego czasu w Polsce zorganizowano liczne spotkania oraz protesty w tej sprawie. Niestety w wyniku późniejszej polityki partii rządzącej, sprawa ochrony zwierząt futerkowych została odłożona na później i do tej pory nie powróciła do politycznej agendy.

Na podobnym etapie, czyli w prawnym „zamrożeniu” są też projekty dotyczące ograniczenia sprzedaży futer w Irlandii, na Łotwie, w Estonii i na Ukrainie.

Głos polskich ekologów

Na temat zakazu wprowadzania do obrotu odzieży i akcesoriów z futrem zwierzęcym oficjalnie wypowiedziała się Marta Jarosiewicz, Koordynatorka Kampanii Biznesowych w Stowarzyszeniu „Otwarte Klatki”, która stwierdziła, że jest to bardzo ważny krok w stronę redukcji cierpienia zwierząt futerkowych. Natomiast ekologiczne alternatywy futer zwierzęcych są obecnie tak wysokiej jakości, że naturalnym krokiem odpowiedzialnych społeczeństw jest zwrócenie się w stronę ich ochrony.

Zakaz wykorzystania zwierząt w cyrkach

Innym ważnym humanitarnym prawem wprowadzonym przez władze Stanu Kalifornia jest zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach (z pominięciem psów, kotów i koni (rodeo).

Inicjatywę tę w pełni popiera Koalicja Fur Free Alliance (ang.: „Sojusz bez futra” – przyp. aut.), zrzeszająca około 50 organizacji ochrony praw zwierząt działających w ponad 40 krajach na całym świecie (w Polsce jej reprezentantem jest Stowarzyszenie „Otwarte Klatki”).

Sklepy wolne od futer

Dodajmy, że dotychczas do analogicznego wyżej opisanym akcjom, programu pod nazwą: „Sklepy Wolne Od Futer” przystąpiło ponad 1000 marek odzieżowych z całego świata, a wśród nich: Chanel, Gucci, Versace, Burberry, Armani, Hugo Boss czy Michael Kors. Polskie marki, które przystąpiły do programu, to np. House, Simple, Mohito, Wojas, Risk czy Sinsay.

 

Z ostatniej chwili

Rada Narodowa Słowacji przegłosowała wczoraj wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro. Jest to czternasty kraj europejski przyjmujący takie rozwiązanie prawne. Zakaz wejdzie w życie w 2021, a okres przejściowy dla istniejących ferm będzie trwał do 2025.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: Stowarzyszenie „Otwarte Klatki” ( www.otwarteklatki.pl ) www.furfreealliance.com
Foto: „Pixabay”

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników