środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Holding spożywczy i Warzywniak Plus – nowe propozycje rządu?

spot_img

Rząd ostro wchodzi w rynek

Polski Holding Spożywczy to przedmiot intensywnych prac rządu. Plan utworzenia wielkiej państwowej firmy na rynku rolniczym wchodzi obecnie w fazę zaawansowanych przygotowań. Ministerstwo Aktywów Państwowych ma już kalendarz działań związanych z przejmowaniem spółek, które wejdą w skład rolniczego giganta.

– W czerwcu zatwierdzimy koncepcję Polskiego Holdingu Spożywczego, druga połowa roku to czas badań i wycen, a do konsolidacji powinno dojść pod koniec roku – stwierdził ostatnio  Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń.

Ministerstwo wytypowało już siedemnaście spółek pod kątem ich przejęcia. Rada Ministrów nie wyklucza również przejęcia zagranicznych firm albo odkupienia polskich marek od zagranicznych właścicieli.

 

Następny Warzywniak Plus?

Rządowe plany idą dalej. Oprócz produkowania żywności w ramach Polskiego Holdingu Spożywczego nie wyklucza się też jej sprzedaży w oparciu o sieć państwowych sklepów pod roboczym hasłem: „Warzywniak Plus”. Zdaniem Wiceministra Aktywów Państwowych Artura Sobonia, sieć sklepów pod państwową kontrolą byłaby uzupełnieniem obecności państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych. Pod uwagę bierze się rozmowy z powstającym PHS w sprawie wspólnego projektu o biznesowym charakterze.
Należy zwrócić uwagę, że powyższe działania to część szerszej i konsekwentnie realizowanej przez Rząd gospodarczej strategii, w skład której wchodzą wdrażane już przedsięwzięcia giełdowe, magazynowe i transportowe, takie jak: Platforma Żywnościowa, o której szerzej pisaliśmy TUTAJ.
Do tematu z pewnością powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: MAP, MRiRW
Foto: Pixabay
  

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników