piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Niebieskie strefy ASF – rolnicy zostali bez pomocy

spot_img

W odpowiedzi na wniosek Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że nie będzie dopłat wyrównawczych dla producentów świń ze stref niebieskich ASF.

Jak napisał w swoim wniosku Prezes KZP-PTCh Aleksander Dargiewicz, brak rzeźni która byłaby zainteresowana ubojem świń ze strefy niebieskiej w województwie lubuskim i wielkopolskim, powoduje spore zaburzenia na rynku żywca wieprzowego. Producentów trzody chlewnej ze stref niebieskich pozbawiono możliwości sprzedaży świń na lokalnych rynkach. A dostępna możliwość to przemieszczanie świń do rzeźni położonych na wschodzie kraju. Jednakże brak zainteresowania odbiorem świń ze strefy niebieskiej i wysokie koszty transportu sprawiają, że ceny oferowane za żywiec ze strefy niebieskiej są znacznie niższe od tych oferowanych przy skupie świń ze strefy wolnej od ASF. Sytuacja ta sprawia, że rolnicy którzy nie z własnej woli znaleźli się w strefie niebieskiej, zmuszeni są do sprzedaży żywca po zaniżonej cenie i ponoszą straty.

 

Dramat hodowców świń

Sytuacja jest dramatyczna. W zależności od tygodnia ceny skupu żywca wieprzowego w strefach niebieskich były niższe o od 60 do 90 groszy za kilogram. Wnioskujemy o wprowadzenie dopłat wyrównawczych dla producentów świń, którzy znaleźli się w strefach niebieskich na terenie całego kraju. Dopłaty wyrównawcze pozwolą utrzymać produkcję trzody chlewnej w strefach niebieskich oraz (jak pokazują doświadczenia z innych krajów) ograniczą ryzyko związane nielegalnym przemieszczaniem świń (poza nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej) w celu osiągnięcia wyższej ceny za żywiec. Jest to szczególnie ważne ze względu na zbliżanie się sezonu letniego, w którym przez ostatnie lata obserwowaliśmy większą liczbę ognisk ASF w stadach świń w Polsce. Pokusa niekontrolowanego przemieszczania świń ze stref niebieskich może przyczynić do rozprzestrzeniania się wirusa ASF na inne obszary kraju – napisał do Ministerstwa Rolnictwa Prezes KZP-PTCh Aleksander Dargiewicz.

Może jak będą oszczędności

W planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji na 2020 r. nie zostały jednak zaplanowane środki na udzielanie tej pomocy. Resort poinformował, że w przypadku wygospodarowania oszczędności w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozważona zostanie możliwość uruchomienia pomocy dla producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: PZP-PTCh.

 

Najnowsze dane o ASF: 23 gminy poza niebieską strefą

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników