poniedziałek, 1 marca, 2021

Rozruch platformy żywnościowej – pierwsza aukcja pszenicy RTRS

-REKLAMA-
-REKLAMA-

14 maja br. zorganizowano pierwszą aukcję sprzedaży pszenicy na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii. Przedmiotem aukcji było 250 ton pszenicy klasy B oferowanej przez prywatnego producenta rolnego dysponującego magazynem autoryzowanym przez TGE. Podczas aukcji zawarto 10 transakcji i sprzedano 250 ton pszenicy po średniej cenie transakcyjnej 830,40 zł/t. To część projektu pod nazwą Platforma Żywnościowa zainicjowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod egidą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Dziś zrealizowaliśmy to o czym mówiono w Polsce od kilkunastu lat – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. To dopiero początek. Transakcje giełdowe stwarzają możliwości uzyskania odpowiedniej, rzeczywistej rynkowej ceny. z jednoczesną gwarancją jej pewności. Na wolnym rynku trudno narzucić cokolwiek firmom skupującym, a transakcje giełdowe wpłyną na wzmocnienie pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym i umożliwią mu wykorzystywanie swoich przewagCelem moich działań  jest podniesienie dochodów rolników i korzystanie przez nich z tego, co jest wynikiem ich pracy. A obrót płodami rolnymi na giełdzie, to krok w tym właśnie kierunku. Pragniemy też aby w przyszłości nasza giełda była porównywalna z takimi gigantami jak ta w Chicago czy w Paryżu.

 

Więcej dla rolnika, taniej dla klienta

– Uruchomienie Giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych to przełomowy moment dla polskiego rolnictwa, z którego skorzystać mogą duzi producenci, podmioty wysokotowarowe, a także mniejsze grupy, dobrze zorganizowane w ramach spółdzielni rolnych – stwierdził Artur Soboń, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Instrumentów Finansowania Rozwoju Gospodarczego Państwa. – Warszawska giełda, jako organizator obrotu, gwarantuje przejrzystość oraz bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Co niezwykle istotne, korzyści z uruchomienia Platformy Żywnościowej odczują również konsumenci, bo prowadzone przez nas działania – z jednej strony mają przyczynić się do poprawy opłacalności produkcji rolnej a z drugiej sprawić, by ceny dla konsumentów były niższe. Zasadność naszych planów potwierdza fakt, że pierwszą ofertę złożył prywatny dostawca. To pokazuje, jak duży potencjał tkwi w tym segmencie. Giełda Papierów Wartościowych nieustannie się rozwija wchodząc w nowe obszary biznesowe i dociera do nowych grup klientów.

 

Zalety platformy

Do pionierskich rozwiązań zaliczył Platformę Żywnościową, nadzorujący ten projekt, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Wojciech Kędzia. RTRS jest pierwszym w Polsce elektronicznym narzędziem umożliwiającym giełdowy obrót produktami rolno-spożywczymi. Projekt realizowany jest we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

– Przedsięwzięcie skupia wiele środowisk i instytucji by wspierać polskie rolnictwa i bardzo nas to cieszy, że przynosi to efekty – stwierdził Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Pięta.

Projekt Platforma Żywnościowa powstał z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. KOWR  realizuje pilotaż w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a wdraża grupa kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych. Działania są finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie na RTRS autoryzowanych jest 20 magazynów, w tym 17 magazynów, które świadczą usługi przechowywania zboża i 3 magazyny  oferujące towar własny w ramach aukcji. Status członka RTRS posiadają 3 domy maklerskie, które pośredniczą w zawieraniu i realizacji transakcji.

 

Test na żywym organizmie

– Pierwsza aukcja to moment w którym „na żywym organizmie” przetestowaliśmy mechanizmy funkcjonowania rynku pod kątem bezpieczeństwa naszych klientów i rozliczenia transakcji – ocenił Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

Zgodnie z harmonogramem prac nad RTRS, do końca sierpnia br. trwać będzie okres pilotażu, podczas którego organizatorzy przedsięwzięcia pozyskują kolejnych uczestników rynku – autoryzowane magazyny i domy maklerskie. Obrót pszenicą na RTRS prowadzony jest w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot). Autoryzowane magazyny mogą również autonomicznie przeprowadzać aukcje na zasadach określonych w RTRS Towarowej Giełdy Energii S.A.

 

Udział domów maklerskich

Dodajmy, że 30 kwietnia br. Noble Securities S.A. został zatwierdzony jako dom maklerski upoważniony do pośrednictwa w zawieraniu i rozliczaniu transakcji giełdowych na Platformie Żywnościowej. Zadania w tym zakresie wypełnia również Dom Maklerski BOŚ S.A. i PGE Dom Maklerski S.A.

GPW, Izba Rozliczeniowa (IRGiT), magazyny autoryzowane i  domy maklerskie to podstawy funkcjonowania RTRS. Docelowo też powstać ma, pokrywająca obszar całego kraju, sieć autoryzowanych magazynów, która umożliwi fizyczne rozliczenie transakcji oraz dostawy towarów. Autoryzowane magazyny odpowiadać będą za weryfikowanie, ewidencjonowanie i jakość przechowywanego towaru, a także za rozliczenie transakcji i fizyczną dostawę produktów. Natomiast IRGiT będzie odpowiedzialna za obsługę zabezpieczeń i rozliczeń finansowych. Szczegółowe zasady działania rynku znajdują się na stronie KOWR i TGE.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KOWR
Foto: Pixabay

 

https://agroprofil.pl/p/zestaw-zboza/

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Rynek wołowiny. Ceny najwyższe od kilku lat

Ceny w skupach utrzymują się na stabilnym poziomie lub symbolicznie wzrastają. Jest to zasługa ożywionego eksportu, niższej podaży bydła  i pojawienia się kolejnych rynków zbytu...

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły