wtorek, 28 marca, 2023
spot_img

GIW: Polska wolna od grypy ptaków

spot_imgspot_img

Główny Lekarz Weterynarii przekazał do informacji, że Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W 2021 roku, na terenie naszego kraju, wystąpiło 339 ognisk HPAI u drobiu. 

Jak czytamy na stronie Krajowej Radzie Drobiarstwa wwyniku złożenia w dniu 27 września 2021 roku przez Głównego Lekarza Weterynarii tzw. self-declaration do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o zakończeniu czynności związanych z likwidacją ostatniego ogniska Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że zwróci się do wszystkich państw, które wprowadziły ograniczenia związane z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków, o uchylenie nałożonych restrykcji.

To oczekiwany przez nas moment. Polscy producenci mogą zacząć myśleć o powrocie na te poza unijne rynki, które zamknęły się na polski drób – skomentowali przedstawiciele Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Pierwsze kraje już deklarują chęć powrotu do współpracy i wymiany handlowej. To sygnał dla pozostałych i liczę, że wkrótce polski drób znów zagości na stołach na całym świecie – dodał Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny KRD-IG.

Źródło:KRD-IG

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x