środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Co z tym paliwem? Jaka jest jego dostępność dla rolników?

spot_img

W ostatnich kilku dniach na różnych forach rolniczych głośno dyskutuje się o kłopotach z dostępnością hurtową paliwa. Niepokój wśród rolników narasta, ponieważ coraz częściej otrzymują informacje od swoich dostawców, że ci nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości paliwa. Skierowano już pismo z prośbą o pilną interwencję do Jacka Sasina, a Orlen udzielił komentarza do sprawy TVN24 Biznes. Jak poważna jest sytuacja?

Wzrost cen paliw przyspieszy po inwazji Rosji na Ukrainę

Problem z cenami i dostępnością paliwa w hurcie 

Na różnych forach rolniczych, pytając czy rolnicy napotykają na trudności z nabyciem paliwa, pojawiają się komentarze, które faktycznie potwierdzają tę problematyczną sytuację. W jednym z tych komentarzy czytamy, że od 28 sierpnia bieżącego roku na stacji paliw AVIA w Wiskitkach został wprowadzony limit 150 litrów na diesel na jednego klienta, a ta ograniczająca zasada utrzymuje się do momentu odwołania. Co więcej, na tej konkretnej stacji paliw nie ma także opcji tankowania do kanistrów i innych pojemników.

Jeden z użytkowników forum relacjonuje, że do jego firmy miało przyjechać 10 tysięcy litrów paliwa, jednak faktycznie dostarczono jedynie 3 tysiące, z uwagi na wprowadzone limity. Z komentarzy wynika też, że w przypadku gdy jest już możliwość zakupu, ceny paliwa są niebotycznie zawyżone, osiągając wręcz  od 7,15 złotych za litr nawet do 7,48 złotych za litr. 

Tym niemniej, nie brakuje również wielu opinii stwierdzających, że rolnicy osobiście nie spotkali się z tym problemem, a ceny paliwa nie poszybowały gwałtownie w górę, przekraczając wspomniany wcześniej pułap 7 złotych za litr. 

Apel o pilną interwencję do MAP

Problem, nawet jeśli nie wszędzie to  jednak faktycznie występuje. W środę Wielkopolska Izba Rolnicza wskazała, że rolnicy ruszają z jesiennymi pracami polowymi.

„Niestety otrzymujemy sygnały od rolników, że mają problemy z zaopatrzeniem się w paliwo na rynku hurtowym. Dystrybutorzy albo odmawiają przywozu oleju napędowego, albo zwiększają koszty paliwa nawet o kilkadziesiąt groszy więcej na litrze niż w ubiegłym tygodniu” – czytamy w komunikacie.

W poniedziałek Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej wystosował prośbę do ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina, o natychmiastowe podjęcie kroków w celu zapewnienia odpowiedniej dostępności paliwa na stacjach benzynowych dla rolników w okresie intensywnych prac polowych. W piśmie zaznaczono, że do Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej docierają doniesienia o braku możliwości zaopatrzenia się w paliwo na rynku hurtowym. Problematyczne jest także to, że dystrybutorzy nie są w stanie regularnie dostarczać paliwa rolnikom.

Orlen komentuje sytuacje dostępności paliw

Orlen udzielił odpowiedzi w reakcji na pytania przekazane do TVN24 Biznes, podkreślając, że skrupulatnie dotrzymuje wszelkich umów podpisanych z odbiorcami hurtowymi.

„Dostawy benzyny i oleju napędowego do wszystkich naszych klientów zewnętrznych oraz na stacje paliw Orlen przebiegają bez zakłóceń. Produkcja własna w rafineriach w Płocku i Gdańsku, uzupełniana importem realizowanym przez koncern, jest wystarczająca, aby wszyscy odbiorcy, którzy posiadają umowy z Grupą Orlen, byli zaopatrywani w taką ilość paliwa, jaką zadeklarowali” – czytamy na portalu TVN24 Biznes.

Orlen wskazał w odpowiedzi również, że posiada ok. 65% udziału na polskim rynku paliw, obejmując sprzedaż detaliczną na swoich stacjach i hurtową dla zewnętrznych klientów. Firma nie komentuje działań innych uczestników rynku, a także ich umów czy polityk cenowych natomiast skupia się na monitorowaniu rynku i analizie działań mających potencjalnie poprawić stabilność sytuacji w przypadku, gdyby inne firmy hurtowe nie zapewniały wystarczającej podaży paliw.

Obecna sytuacja nie jest łatwa, jednak panika byłaby niewłaściwą reakcją. Warto przypomnieć, że wcześniej, podczas zaatakowania przez Rosję Ukrainy, wprowadzenie limitów i gwałtowny wzrost cen paliw na stacjach były właśnie negatywnym efektem paniki. Wierzymy mimo wszystko, że to chwilowy problem i w ciągu najbliższych dni ceny i dostępność paliw w hurcie ustabilizują się.

źródło: TVN24 BIZNES

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x