środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wskaźnik rocznego tempa inflacji spadł w sierpniu do 10,1%

spot_img

Według wstępnego raportu GUS (z 31.08.2023) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 10,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Jest to kolejny (szósty) miesiąc ze spadkiem rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym. Oznacza to (jeśli potwierdzą się dane w finalnym odczycie), że sierpniowy wskaźnik rocznej inflacji jest najniższy od lutego 2022 roku.

Dane o GUS były nieco gorsze od oczekiwań, ponieważ średnia prognoz analityków wynosiła: 10,0% r/r.

Spadek tempa inflacji wynika nadal głównie z wysokiej bazy, ponieważ w sierpniu 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen (16,1% w skali roku). Warto zauważyć, że w skali 2 lat ceny w lipcu wzrosły aż o 26,2%!

Wstępne dane GUS pokazują, że w skali roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły  w sierpniu o 12,7% r/r, nośników energii wzrosły o 13,9%, ale ceny paliw do prywatnych środków spadły o 6,1%.

Złą informacją jest to, że ceny całego koszyka towarów i usług konsumpcyjnych przestały spadać w ujęciu miesięcznym, a winę tego ponoszą drożejące paliwa.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się o 1% (-1,2% w lipcu), nośników energii nie zmieniły się. Jednocześnie ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 1,9 procent w porównaniu do lipca.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali rocznej (w %):

W UE tylko Węgrzy gorzej radzą sobie z walką z inflacją!

Dane Eurostat na temat inflacji konsumenckiej w lipcu 2023:

Źródło: GUS, Eurostat

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x