wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Za olej napędowy płacimy najmniej od ponad roku

spot_img

Cena benzyny pozostaje w kwietniu w trendzie wzrostowym, ale diesel w tym czasie tanieje, zarówno w hurcie jak i na stacjach paliw. Powoli, także w Polsce, wracają normalne relacje cenowe w których ON jest tańszy od benzyny. Dłuższy okres drogiego diesla wynikał z wysokich cen oleju opałowego (produkt bliźniaczy do ON), który konkurował zimą z cenami węgla i gazu ziemnego. Obecne spadki cen gotowego ON na rynku międzynarodowym wynikają też z mniejszego popytu na diesla światowej gospodarce.

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 19-go kwietnia 2023, cena netto benzyny 95-oktanów spadła o 7 groszy za litr (+5 groszy tydzień wcześniej), a diesla o 14 groszy na litrze (+1 grosz tydzień wcześniej).

Od początku 2023 benzyna w hurcie drożeje o 15 gr/l (Pb95), ale diesel potaniał w tym czasie o 66 groszy (bez VAT).

Tym razem tygodniowy spadek cen paliw w hurcie wynika z przecen na rynku ropy i niższych cen oleju napędowego na międzynarodowym rynku. Notowania giełdowe ropy Brent osiągnęły 2,5 miesięczny szczyt na sesji z 12-go kwietnia. Od tego czasu wyceny spadły z 87,5 usd/b, do 83 usd/b w środowe (19.04.2023) popołudnie. Skokowe wybicie notowań na początku kwietnia wynikało z decyzji obniżenia wydobycia przez OPEC i Rosję.

Na szczęście dla kierowców dolar osłabił się w I połowie kwietnia, a jego kurs do złotego utrzymuje się w ostatnim tygodniu w przedziale 4,20-4,25 zł. Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importowała w 2022 roku aż 30% diesla, 23% zużywanych w kraju benzyn i prawie cały LPG.

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol w połowie 16-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,82 zł/l (najwyżej od października 2022) i 6,71 zł/l (najniżej od marca 2022). Oznacza to, że cena popularnej 95-ki wzrosła o 5 groszy, a ON potaniał o 2 grosze za litr w skali tygodnia.

Jest to trzeci tydzień z rzędu, kiedy cena średnia diesla jest niższa od ceny benzyny. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w lipcu ubiegłego roku. W skali całej UE odwrócenie relacji cenowych dwóch najważniejszych paliw nastąpiło już w połowie marca.

Ceny średnie paliw w detalu: 19-04-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,42 zł/l ( +5 gr/l);
• Pb95: 6,71 zł/l ( +4 gr/l);

• ON: 6,71 zł/l ( -2 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny paliw w kraju (na wykresie):

Dla porównania notowań ropy Brent usd/b (prawa oś)i kursu USD/PLN (lewa oś):

Ceny paliw mocno spadły od swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2022), a diesel kosztuje mniej niż przed rokiem. Jednak porównywanie cen w skali 12 miesięcy ma teraz niewielki sens, ponieważ rok temu byliśmy na początku wojny na Ukrainie (ceny wystrzeliły w górę).

Lepszym porównaniem jest pokazanie zmiany w stosunku do okresu sprzed wybuchu konfliktu.

Okazuje się, że na stacjach ciągle płacimy z dwa główne paliwa o 1,0-1,5 zł/l więcej niż w tygodniu sprzed najazdu Rosji na Ukrainę. Częściowo winny jest temu kurs USD/PLN, który był wtedy o ponad 20 groszy niższy (poniżej 4,0 zł), ale powinien to z nawiązką zrekompensować około 10% spadek notowań ropy Brent w okresie 20.02.2022 – 18.04.2023.

Zmiany cen paliw w skali roku i od wybuchu wojny na Ukrainie:

Marże stacji paliw:

W połowie 16-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 21 gr/l (11 gr/l – tydzień wcześniej) i 14 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej 5 gr/l).

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Ceny średnie na stacjach paliw krajach Unii Europejskiej:

Trzeba stwierdzić, że dane KE pokazują w Polsce jedne z najniższych cen paliw w całej Unii Europejskiej. Ceny paliw w UE są wyrażone w euro, dotyczą cen płaconych przez konsumentów i zawierają obciążenia podatkowe.

Ceny średnie Pb95 w UE (na 10.04.2023):

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x