wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

MOSPILAN 20 SP i MOVENTO 100 SC uzyskały tymczasowe pozwolenia na stosowanie 

spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał czasowe pozwolenia na stosowanie dwóch środków ochrony roślin – MOSPILAN 20 SP oraz MOVENTO 100 SC – do zwalczania mszyc w uprawie buraka cukrowego. Decyzja ta została podjęta na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

MOSPILAN 20 SP – warunki stosowania 

MOSPILAN 20 SP to środek ochrony roślin zawierający acetamipryd, a zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 kg/ha. Środek ten powinien być stosowany w momencie pojawienia się pierwszych szkodników, od fazy gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nierozwiniętych liści do fazy gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 11-39). Zalecana ilość wody to 100-500 l/ha, a zalecane opryskiwanie to średniokropliste. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym to 1.

MOVENTO 100 SC – warunki stosowania 

Z kolei MOVENTO 100 SC zawiera spirotetramat, a zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,75 l/ha. Środek ten powinien być stosowany w momencie pojawienia się pierwszych szkodników, od fazy gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nierozwiniętych liści do fazy gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 12-39). Zalecana ilość wody to 150-300 l/ha, a zalecane opryskiwanie to drobnokropliste. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym to 2, a odstęp między zabiegami powinien wynosić co najmniej 14 dni.

Zezwolenia na stosowanie obu środków ochrony roślin obowiązują w okresie od 26 kwietnia 2023 r. do dnia 23 sierpnia 2023 r.

źródło: KZPBC

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x