czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Światowe ceny cukru mogą wzrosnąć

spot_img

Jak podaje MoneyControl, w nowym sezonie, który rozpocznie się 1 października, Indie mogą po raz pierwszy od siedmiu lat zakazać eksportu cukru ze względu na zmniejszoną krajową produkcję tego produktu. Indie są drugim po Brazylii producentem cukru na świecie.

Według indyjskiego rządu głównym celem planowanego zakazu jest zaspokojenie krajowego popytu na cukier i utrzymanie produkcji etanolu na obecnym poziomie, przez co w kraju nie będzie wystarczającej ilości cukru na dalszy eksport.

W tym roku opady monsunowe w głównych regionach uprawy trzciny cukrowej w Indiach były o 50% poniżej średniej (efekt El Nino). Deficyt opadów spowoduje spadek plonów trzciny cukrowej i co za tym idzie, zmniejszenie produkcji cukru w sezonie 2023/24 o około 3,3%  do 31,7 mln ton.

Z doniesień wynika także, że krajowe ceny cukru w Indiach wzrosły już do najwyższego poziomu od 2 lat, a stopa inflacji żywności w kraju osiągnęła najwyższy poziom od 3 lat.

Podmioty rynkowe spodziewają się, że nieobecność Indii na światowym rynku cukru wpłynie na wzrost cen tego produktu i może przyspieszyć tempo wzrostu światowych cen żywności.

Wcześniej Indie zakazały eksportu niektórych gatunków ryżu i nadal utrzymują zakaz eksportu pszenicy.

Źródło: APKInform

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x