czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Tylko unijna pszenica zyskała nieco w skali minionego tygodnia

spot_img

W tygodniu kończącym się 25-go sierpnia 2023 pojawiały się wybicia na szerokim rynku zbóż i oleistych, gdy np. atakowane były porty naddunajskie. Jednak ze względu na minimalną skalę zniszczeń zdarzenia te nie zrobiły dużego wrażenia na uczestnikach rynku. Niepewność związana z wojną jest stale obecna, ale analitycy zakładają, że ukraińskie i rosyjskie zboża (też rzepak i słonecznik) będą nadal eksportowane.

W USA gorąca i sucha pogoda na dużej części upraw ponownie budzi niepokój o plony soi głównie i w mniejszym stopniu kukurydzy i pszenicy jarej.

Odbywający się w ubiegłym tygodniu przegląd terenowy upraw Pro Farmer Tour oszacował tegoroczne plony dwóch największych upraw poniżej prognoz USDA z początku sierpnia.

Według Pro Farmer Tour średni plon kukurydzy w USA wyniesie 172 buszli/akr, czyli mniej niż 175,1 buszli/akr prognozowanych przez USDA. Stąd produkcja kukurydzy w USA powinna wynieść nieco poniżej 15 miliardów buszli (15,1 miliarda według ostatniej prognozy USDA). Średni plon soi oszacowany został na 49,7 buszli/akr, przy produkcji 4,11 miliarda buszli w porównaniu do prognoz USDA na poziomie 50,9 buszli/akr (plon) i 4,21 miliarda buszli (produkcja). Dla kukurydzy nadal szacunki pokazują olbrzymi wzrost amerykańskiej produkcji (+9% r/r), ale zbiory soi powinny obniżyć się o ok. 4% w stosunku do 2022.

Z uwagi na dobre prognozy zbiorów notowania kukurydzy w Chicago pozostają w okolicy długoterminowych minimów.

Jednocześnie amerykańskim zbożom (pszenica, kukurydza) szkodzi mocno zyskujący na wartości dolar na bardzo konkurencyjnym globalnym rynku eksportowym.

Pszenica SRW w Chicago pozostaje na niskich poziomach (-1,8% w tygodniu) z uwagi na niewielki popyt eksportowy i mimo pogarszających się ocen kondycji nieskoszonej jeszcze pszenicy jarej.

Jedynie soja (cały kompleks sojowy) w Chicago radzi sobie lepiej. Chociaż kontrakt ten również stracił w skali tygodnia, to notowania soi są teraz o 20% wyższe w stosunku do długoterminowego dołka z końca maja. Soi pomagają niższe perspektywy zbiorów w USA, odradzający się popyt eksportowy i utrzymujące się na wysokim poziomie ceny ropy naftowej.

Giełda w Paryżu

W minionym tygodniu (kończącym się 25-go sierpnia 2023) kontrakty unijne tradycyjnie naśladowały zachowanie swoich odpowiedników z giełdy w Chicago. Spośród trzech głównych kontraktów (pszenica, rzepak i kukurydza) jedynie pszenica zamknęła tydzień na lekkim plusie.

Na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) notowania pszenicy poruszają się od połowy sierpnia w szerokim trendzie bocznym wokół poziomu 230 eur/t. W miniony czwartek kontrakt ten ustanowił swoje 10-dniowe maksimum 235 eur/t, a piątek zakończył ceną 233,5 eur/t, zyskując w skali tygodnia skromne 0,5 euro. Unijnej pszenicy pomaga systematyczne osłabianie się euro wobec dolara (poprawa konkurencyjności eksportu). Kurs eur/usd spadł w piątek poniżej 1,08 – najniżej od połowy czerwca. Na rynku eksportowym pszenicy nadal dominuje jednak pochodzenie czarnomorskie, czyli głównie rosyjskie, ale do głosu dochodzi też pszenica rumuńska (wygrała ostatni przetarg GASC).

Wyceny unijnej kukurydzy spadły w minionym tygodniu o skromne 1,25 euro (-0,6%) do 214,75 eur/t na koniec tygodnia. Kontrakt pozostaje od połowy sierpnia głównie w przedziale 210-2016 eur/t, czyli blisko długoterminowego minimum z końca maja.

Unijny rzepak potaniał w tygodniu o symboliczne 1,25 euro do 473,25 eur/t w piątek. Są to poziomy o kilkanaście procent wyższe od dołka z połowy maja (ok. 400 eur/t). Rzepak korzysta nieco z zachowania kanadyjskiej canoli i z relatywnie drogiej soi. Wszystkie kontrakty na nasiona oleiste wspierają wysokie cen ropy naftowej. W czwartek Komisja Europejska obniżyła prognozę zbiorów rzepaku w UE-27 do 19,1 mln ton, z 19,4 mln ton przewidywanych miesiąc wcześniej.  Import canoli prognozowany jest na 5,8 mln ton (rekordowe zbiory były na Ukrainie). Stąd podaż nasion na unijnym rynku pozostanie duża.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures – rzut oka na wykresy

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 25.08.2023

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x