wtorek, 27 lutego, 2024

Krajowe ceny paliw doganiają powoli te obowiązujące u naszych unijnych sąsiadów

spot_img

Dane Komisji Europejskiej na 6-go listopada 2023 roku pokazują, że krajowe ceny paliw są jednymi z najniższych w UE, ale już nie najniższe.

Tradycyjnie już najtańsze paliwa były w okresie raportowania na Malcie, ale taniej można było tankować dwa główne paliwa też w Bułgarii, a diesla w Rumunii.

W Polsce, nawet po zakończeniu wakacyjnych promocji ceny na stacjach paliw mocno spadały w trakcie kampanii wyborczej, śladem przecen w hurcie. Działo się to w sytuacji rosnących cen ropy, słabego złotego i drożejących paliw w Europie.

Po przegranych przez PIS wyborach PKN Orlen rozpoczął proces dostosowywania cen paliw do sytuacji rynkowej. Na stacjach ceny ON i Pb95 zaczęły szybko rosnąć z poziomu ok. 6,0 zł/l do ok. 6,6 – 6,8 zł zł/l teraz.

Ceny dwóch głównych paliw są jeszcze o 0,4 – 0,7 zł/l niższe niż u naszych południowych sąsiadów

O ile ceny w Niemczech były zwykle znacznie wyższe niż w Polsce, to już ceny u naszych południowych sąsiadów były najczęściej zbliżone do tych obowiązujących w Polsce.

Porównanie z 6-go listopada pokazuje, że diesel był wtedy średnio droższy w Niemczech o 32 eurocenty, a Pb95 o 39 eurocentów.

Cena diesla u naszymi południowych sąsiadów była 6-go listopada średnio o 16 eurocentów na Słowacji (0,73 zł/l), a w Czechach o 12 eurocentów (0,55 zł/l).

W przypadku Pb-95 w Czechach benzyna jest droższa o 12 eurocentów (0,44 zł/l), a na Słowacji o 18 eurocentów (0,7 zł/l). Kurs eur/pln z 06.10.2023 to 4,55.

Źródło: KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bodek
Bodek
3 miesięcy temu

A dochody w PL są średnio 350% niższe niż u naszych zachodnich sąsiadów.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x