poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

W poniedziałek setny statek opuścił ukraiński korytarz humanitarny na Morzu Czarnym

spot_img

Od czasu ogłoszonego przez Ukrainę w sierpniu uruchomienia tymczasowego korytarza morskiego  100 statków opuściło porty w Odessie, Czarnomorsku i Piwdennym.

Dzisiaj setny statek przepłynął przez Korytarz Humanitarny, ratunek dla Ukrainy, który pomógł dostarczyć 3,7 miliona ton żywności i towarów na cały świat” – napisała w poniedziałek 13 listopada w mediach społecznościowych ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink (platforma X).

Mowa o statkach, które opuściły już porty Wielkiej Odessy, gdyż 9 listopada Ministerstwo Odbudowy poinformowało o 91 statkach, które wyeksportowały w tym czasie 3,3 mln ton produktów rolnych oraz i innych towarów. Do portów wpływało wówczas 116 statków.

Setnym statkiem, który przepłynął tymczasowy korytarz na Morzu Czarnym, był najprawdopodobniej Ocean Leo o nośności 177,7 tys. ton.

Warto przypomnieć, że Ukraina została zmuszona do uruchomienia własnego korytarza morskiego po tym jak Rosja zerwała w połowie lipca umowę zbożową zawartą z ONZ i Turcją. Na mocy tamtej umowy Ukraina wyeksportowała ponad 30 mln ton zbóż i oleistych.

Źródło: platforma X

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x