poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Kontrakty giełdowe na zboża mają za sobą spadkowy tydzień

spot_img

Na giełdzie w Chicago kontrakty na dwa główne zboża i soję taniały przez większość ubiegłotygodniowych sesji. Jedynie w miniony czwartek widoczne było lekkie odbicie cen zbóż (również w Paryżu) związane z czasowym zamknięciem ukraińskiego korytarza na Morzu Czarnym. W piątek przywrócona została żegluga do i z portów Wielkiej Odessy, na co zboża zareagowały spadkiem. W konsekwencji wyceny amerykańskiej kukurydzy i pszenicy powróciły do poziomów notowań sprzed dwóch tygodni.

Ubiegłotygodniowe dane dotyczące eksportu kukurydzy z USA przekroczyły oczekiwania i sięgnęły 1,35 mln ton. Tygodniowe zamówienia na pszenicę wyniosły 0,364 mln ton i mocno spadły w skali tygodnia.

Popyt eksportowy ogranicza potencjał spadków notowań soi w Chicago

Tygodniowy spadek notowań soi był niewielki, ponieważ popyt eksportowy na amerykańskie pochodzenie systematycznie rośnie, a dodatkowym wsparciem cen są kilkumiesięczne maksima zaliczane przez śrutę sojową. Nasionom oleistym pomogło również piątkowe – duże wybicie na rynku ropy naftowej.

Ubiegłotygodniowe dane dotyczące eksportu soi z USA osiągnęły górną granicę oczekiwań analityków i wyniosły 1,38 mln ton.

Utrzymywaniu się niskich cen za Atlantykiem sprzyjają postępujące szybko zbiory kukurydzy i soi. W ewentualnym odbiciu nie pomaga poprawa perspektyw produkcyjnych w Ameryce Południowej (głównie w Argentynie) i w Australii przy utrzymującej się dominacji Rosji na globalnym rynku eksportowym pszenicy.

Warto przypomnieć, że krótkoterminowe wzrosty notowań na giełdzie w Chicago pojawiły się wraz z korektą w dół krajowej produkcji kukurydzy i soi w raporcie USDA z 12-go października. Ostatni tydzień zniwelował jednak wspomniane wzrosty.

Kukurydza i pszenica taniały w Paryżu

W skali minionego tygodnia (kończącego się 27-go października 2023) unijna pszenica (najbliższy termin dostawy) potaniała o prawie 8 euro (-3,2%) do 232,25 eur/t. Tradycyjnie już kontrakt w Paryżu powielał zachowania amerykańskiego odpowiednika.

Dominacja dostawców z basenu Morza Czarnego, a zwłaszcza z Rosji wywiera presję na ceny europejskiej pszenicy, która musi walczyć z tanim zbożem rosyjskim głównie o rynki zbytu. Komisja Europejska, uwzględniając wolne tempo eksportu, obniżyła w minionym tygodniu prognozę eksportu pszenicy z UE i podniosła oczekiwane zapasy tego zboża.

W analizowanym tygodniu unijna kukurydza (seria listopadowa) potaniała o 4,5 euro (-2,2%) do 201,75 eur/t. Oznacza to powrót cen w okolice historycznych minimów tej serii – nieco poniżej 200 eur/t zaliczonych w połowie miesiąca. Kontrakt na kukurydzę z dostawą w marcu 24 wyceniany jest o tylko kilka euro wyżej.

Na rynku ciągle odczuwalna jest presja wynikająca z trwających w Europie i na całej półkuli północnej zbiorów.

Unijny kontrakt na rzepak zyskał na wartości w minionym tygodniu

W Paryżu listopadowa seria rzepaku (kończy obrót z końcem października) odbiła w górę o prawie 10 euro w skali tygodnia (-32 euro tydzień wcześniej), wracając ponad poziom 400 eur/t. Rzepak z dostawą w lutym 2024 zyskał w tym samym czasie na wartości o połowę mniej w skali tygodnia i kosztował na piątkowym zamknięciu lekko poniżej 440 eur/t.

Duża podaż nasion na unijnym rynku utrzymuje ceny na niskim poziomie. Do tego dochodzi ograniczony popyt wewnętrzny ze względu na rosnący import gotowych olejów roślinnych z Ukrainy.

W końcówce tygodnia notowaniom rzepaku pomogły wzrosty kontraktów na kompleks sojowy i gwałtowne gwałtowne odbicie na rynku ropy naftowej.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste – rzut oka na wykresy

Wykresy notowań najbliższego kontraktu futures na 27.10.2022:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło: Euronext-Paryż, CBoT

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x