poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Odstępstwo rolne za 2023 r. Do kiedy trzeba się rozliczyć?

spot_img

Jeśli jesienią 2023 r. skorzystaliście z wyjątku w uprawie roślin rolniczych, czyli zasialiście materiał z własnego zbioru odmian roślin chronionych wyłącznymi prawami hodowlanymi, to zgodnie z obowiązującym prawem, jesteście zobowiązani do uiszczenia opłaty dla hodowcy. Jak to zrobić?

Co to jest odstępstwo rolne?

Odstępstwo rolne to przywilej, który umożliwia rolnikom korzystanie z własnych zbiorów odmian chronionych bez konieczności płacenia opłat hodowcy. Jednakże, zgodnie z obowiązującym prawem, rolnicy, którzy zdecydują się na to rozwiązanie, muszą uiścić określoną opłatę w zależności od rodzaju i poziomu ochrony danej odmiany.

Terminy płatności opłat

Zgodnie z obowiązującym prawem, terminy płatności opłat za korzystanie z odstępstwa rolne są jasno określone:

  • Dla odmian chronionych na poziomie krajowym: Opłatę trzeba uiścić w ciągu 30 dni od daty siewu.
  • Dla odmian chronionych na poziomie wspólnotowym: Opłatę trzeba uiścić niezwłocznie, ale nie później niż do 30 czerwca roku gospodarczego, w którym siew ze zbioru miał miejsce.

Rozliczenie opłat za odstępstwo rolne – krok po kroku

Aby pomóc rolnikom w rozliczeniu za odstępstwo rolne, Agencja Nasienna przygotowała specjalny formularz oraz aktualne wykazy odmian. Dokumenty są dostępne na stronie internetowej agencji, a formularz zawiera pola wyboru sezonu, co pozwala na rozliczenie za cały rok 2023.

Jednak, jeśli wolicie dokonać rozliczenia online, korzystając z internetowej platformy agencji, warto zaznaczyć, że ze względu na prace techniczne, platforma jest obecnie niedostępna. Agencja informuje, że nowa, odświeżona wersja platformy będzie dostępna od 7 listopada 2023 r.

źródło: agencjanasienna.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x