czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w sprawie cen nawozów!

spot_img

Z problemem zmagają się gospodarstwa w Polsce jak i całej UE. Copa i Cogeca wielokrotnie apelowały o  interwencję w sprawie wysokich cen nawozów i użytecznościdziałań antydumpingowych, które stosowała KE w odniesieniu do nawozów. W końcu prośby zostały wysłuchane. Komisja Europejska rozpoczyna dochodzenie.

Nawozy stanowią połowę kosztów produkcji

Jak informuje Copa Cogeca, nawozy obecnie  stanowią  55% kosztów produkcji dla  rolników prowadzących uprawy w Europie. Niestety podaż poza sezonem była niższa niż zazwyczaj i dystrybutorzy już teraz nie są pewni czy będą w stanie zaspokoić popyt rolników w wielu państwach członkowskich do okresu wiosennego. Organizacjazrzeszająca rolników zaznacza obarcza za to  nadmierniechroniony europejski rynek nawozów.

Winowajcą kryzysu cła i bariery celne?

Ceny nawozów, zwłaszcza roztworu saletrzano-mocznikowego (UAN) mają związek z rosnącym światowym popytem na gaz i cenami za transport morski, a także niewystarczającą konkurencją na wewnętrznym  rynku UE. Jednak Copa Cogeca zwraca uwagę na bariery celne dotyczące nawozów  azotowych oraz  cła  antydumpingowe nałożone na UAN. Ich zdaniem  opinia publiczna nie  zdaje  sobie  sprawy  z tego,  że to one stały się główną przeszkodą dla rolników oraz naraziły ich na nadmierne opłaty i poważne ryzyko  niedoboru  dostaw.  W  tym  samym  czasie  europejski  przemysł  nawozów,  który doświadczył wysokich kosztów produkcji oraz cen sprzedaży, w dalszym ciągu osiąga nadmierne marże zysku…

„Należy działać szybko, jako że ceny UAN wynoszą  powyżej  750 €/t a  sytuacja jest napięta  w niektórych  państwach  członkowskich. Z tego  względu  mamy  nadzieję,  że  dochodzenie  wszczęte  przez  Komisję  Europejską  zostanie zakończone w terminie, który bierze pod uwagę krytyczną sytuacje gospodarstw.” – skomentował Tim  Cullinan,  wiceprzewodniczący  Copa.

Źródło: copa-cogeca.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x