środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rolniczy Handel Detaliczny. Nie więcej niż 100 sztuk drobiu

spot_img

30 listopada rozpocznie się nabór na wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi czy ich rozwój. Poddziałanie odbierane jest jako pozytywne natomiast problem sprawia interpretacja zapisów. 

KRIR skierował wniosek do MRRW o jasną interpretację przytaczając przypadek rolniczki, która składając wniosek zadeklarowała w ramach rolniczego handlu detalicznego sprzedaż ponad 100 szt. tuszek drobiowych, a ARiMR odmówiła płatności, ponieważ zgodnie z przepisami o podatku dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej taka działalność w takim zakresie podlega opodatkowaniu. Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi udzielił wyjaśnień.

Wiceminister wskazał w odpowiedzi na art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie określono źródła przychodów jako m.in.: przychody z działów specjalnych produkcji rolnej (pkt 4) oraz inne źródła (pkt 10) doprecyzowane w art. 20 ww. ustawy.

W art. 20 ust. 1c ww. ustawy określono, że za przychody z innych źródeł uważa się przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli spełnione są określone w tym przepisie warunki” – zaznaczył wiceminister.

Dodał, że w załączniku nr 4 do rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach RHD oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania określono, że można produkować i wprowadzać na rynek m.in. świeże mięso drobiowe, w tym tusze drobiowe, w maksymalnej ilości do 2100 kg rocznie. Określone w ww. rozporządzeniu maksymalne ilości zbywanej żywności są ograniczone limitem kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego (aktualnie 40 tys. zł rocznie, a po wejściu w życie procedowanej zmiany ustawowych przepisów 100 tys. zł rocznie) oraz rozmiarem produkcji rolnej do zakwalifikowania jej do działu specjalnego produkcji rolnej. 

W przypadku drobiu rzeźnego ograniczeniem jest określona w załączniku nr 2 do ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilość powyżej 100 sztuk, której przekroczenie kwalifikuje produkcję drobiu do działu specjalnego produkcji rolnej. 

źródło:KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x