piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Azoty Puławy wznawiają produkcję! Powodem zmiana warunków rynkowych

spot_img

Jak przekazała spółka w komunikacie, w związku ze zmianami warunków rynkowych Grupa Azoty, podjęła decyzję o uruchomieniu produkcji na zatrzymanych instalacjach do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6 z dniem 12 października 2022 roku.

Azoty Puławy wznawiają produkcję! Powodem zmiana warunków rynkowych.
zdj:grupaazoty

Grupa azoty wznawia produkcję nawozów azotowych

W komunikacie Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” możemy przeczytać że w Segmencie Agro, zdecydowano o dociążeniu i uruchomieniu instalacji produkcji nawozów azotowych (PULAN, PULAN MACRO, SALETRZAK 27N, PULREA, PULREA+INu, RSM). Wstrzymana nadal pozostaje instalacja kaprolaktamu (Segment Tworzywa) oraz instalacja melaminy (Segment Agro).

Wysokie ceny surowców i problemy z ich dostępnością nie wywierają negatywnego wpływu na wyniki Azotów

W sierpniu Grupa Azoty podjęła decyzję o czasowym zatrzymaniu z dniem 23 sierpnia 2022 roku instalacji do produkcji nawozów azotowych, Jak wyjaśniła spowodowane to było rekordowymi cenami gazu ziemnego, głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji w Grupie Azoty S.A., kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Od tamtego momentu spółka ograniczyła produkcję amoniaku do około 10 proc. możliwości produkcyjnych. 

Wysokie ceny surowców i problemy z ich dostępnością oraz inne zawirowania związane z agresją Rosji na Ukrainę nie wywierają negatywnego wpływu na wyniki Azotów. Jest wręcz przeciwnie, o czym zdają się świadczyć szacunkowe dane opublikowane za II kwartał. W tym czasie grupa wypracowała 6,41 mld zł przychodów, 1,24 mld zł EBITDA i 0,8 mld zł zysku netto. W ujęciu rok do roku wzrosły one odpowiednio o 102 proc., 243,2 proc. oraz 459,1 proc. To przede wszystkim następstwo szybciej rosnących cen wszystkich oferowanych produktów niż kosztów ponoszonych na ich wytworzenie. Wzrosty byłyby jeszcze większe, gdyby nie wolumenowy spadek łącznej sprzedaży.

źródło:grupaazoty.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kris
Kris
1 rok temu

Tak się rabuje rolnikowi dochody

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x