niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Grupa Azoty z zyskiem czterokrotnie większym niż w ubiegłym roku

spot_img

Grupa Azoty wstępnie szacuje, że jej zysk netto w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 800 mln zł, a przychody 6,41 mld zł – poinformowała spółka w komunikacie. 

Producent nawozów mimo zmniejszenia sprzedaży zarobił prawie 4 razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mimo wysokich cen gazu koncern nadal osiąga bardzo wysokie zyski na sprzedaży nawozów. Druga połowa roku może być jednak słabsza, gdyż istotnie ograniczono ich produkcję.

Warto wziąć pod uwagę to, że ponad połowa przychodów Grupy Azoty pochodzi właśnie ze sprzedaży nawozów. Oznacza to, że spółka sprzedawała w badanym okresie nawozy nakładając na nie znacznie wyższe marże. 

Pozytywny wpływ na osiągnięte wyniki miał ukształtowany w Europie poziom cen produktów na rynkach, na których pracuje Grupa Azoty. Negatywny wpływ na wyniki grupy miały rekordowo wysokie ceny surowców wykorzystywanych w procesach produkcyjnych oraz niższe wolumeny sprzedaży większości grup nawozów, produktów chemicznych oraz tworzyw – czytamy w komunikacie.

Wysokie ceny surowców i problemy z ich dostępnością oraz inne zawirowania związane z agresją Rosji na Ukrainę nie wywierają negatywnego wpływu na wyniki Azotów. Jest wręcz przeciwnie, o czym zdają się świadczyć szacunkowe dane opublikowane za II kwartał. W tym czasie grupa wypracowała 6,41 mld zł przychodów, 1,24 mld zł EBITDA i 0,8 mld zł zysku netto. W ujęciu rok do roku wzrosły one odpowiednio o 102 proc., 243,2 proc. oraz 459,1 proc. To przede wszystkim następstwo szybciej rosnących cen wszystkich oferowanych produktów niż kosztów ponoszonych na ich wytworzenie. Wzrosty byłyby jeszcze większe, gdyby nie wolumenowy spadek łącznej sprzedaży.

Źródło: bankier.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x