czwartek, 28 marca, 2024
spot_img

Ceny diesla wróciły na rekordowe poziomy

spot_img

Skokowe osłabienie złotego i ubiegłotygodniowy wzrost notowań ropy przełożyły się na gwałtowny wzrost cen (zwłaszcza diesla) na krajowym rynku paliw. W hurcie, w tygodniu kończącym się 12-go października, ceny benzyny 95-oktanów wzrosły o 28, a ON o 57 groszy na litrze. Oznacza to wzrost tygodniowy o 5-8% do 6,89 zł/l Pb95 i 8,15 zł/l diesla (ceny z VAT).

Ceny hurtowe paliw rosły śladem zwyżkujących notowań ropy, która podrożała o 10% po decyzji OPEC+ o dużym obniżeniu wydobycia surowca. W środę (05.10.2022) OPEC+ obniżył limity wydobycia surowca o 2 mln baryłek dziennie, co faktycznie oznacza cięcie produkcji o blisko 1 mln baryłek, ponieważ wielu członków kartelu już wcześniej nie wypełniało swoich limitów. W notowaniach ropy Brent ten poniedziałkowa sesja zaczęła się od poziomu 99 usd/b (6-tygodniowy szczyt), jednak kolejne godziny handlu, podobnie jak wtorek i środa przyniosły kilkuprocentową przeceną. Ostatecznie środowa sesja (12.10.22) zakończyła się na poziomie 92,5 usd/b, czyli zbliżonym do tego sprzed tygodnia.

Niestety słaby złoty ma olbrzymi udział w powrocie do trendu wzrostowego na rynku paliw i rekordowo wysokich cenach diesla. W skali tygodnia (5-12.10.2022) kurs usd/pln wzrósł z ok. 4,87 do ok. 5,0 zł. Osłabienie złotego jest w dużej części konsekwencją zaniechania podwyżki stóp procentowych przez RPP na październikowym posiedzeniu.

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol w połowie 41-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,85 zł/l i 8,01 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki wzrosła o 46 groszy, a cena diesla zwiększyła się aż o 72 grosze na litrze. ON jest teraz rekordowo drogi i średnio o 1,26 gr/l droższy od benzyny.

Cena średnia autogazu nie zmieniła w tym czasie i wyniosła 3,09 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 12-10-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,62 zł/l (+40 gr/l);
• Pb95: 6,85zł/l (+46 gr/l);

• ON: 8,01 zł/l (+72 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l ( 0 gr/l).

Warto zwrócić uwagę, że ceny hurtowe już trzeci tydzień z rzędu przewyższają średnie ceny paliw na stacjach. Oznacza to, że stacje paliw korzystają tylko z upustów jakie otrzymują od rafinerii w stosunku do oficjalnego cennika.

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Warto w tym miejscu zauważyć, że skończyły się z końcem września trańsze zakupy paliw na stacjach Lotosu

Porównując rok do roku, benzyna 95-oktanów jest w detalu o 96 gr/l (16%) droższa niż przed rokiem. Niestety diesel, który rok temu kosztował tyle samo co  benzyna, drożeje w skali roku aż o 2,12 zł/l (36%).

Zmiany cen paliw w skali roku:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x