wtorek, 20 lutego, 2024

AGRO-Unia zaprasza Ministra Kowalczyka do Lidla i Biedronki

spot_img

Dziś (3 listopada br.), w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi doszło do zapowiadanego w ubiegłym tygodniu spotkania nowo wybranego Wicepremiera, a zarazem Ministra Rolnictwa, Henryka Kowalczyka z Liderem Ogólnopolskiego Ruchu Rolników AGRO-Unia Michałem Kołodziejczakiem i aktywistami tej organizacji. Powodem spotkania były problemy rolników min. z ASF, wysokimi cenami nawozów sztucznych i innymi kosztami produkcji, niskimi cenami skupu produktów rolnych, odszkodowaniami rolniczymi, a także ogólną sytuacją gospodarczą w Polsce i Europie po pierwszych falach pandemii COVID-19. 

Drugim powodem spotkania była nadzieja na nawiązanie dialogu pomiędzy protestującymi wcześniej rolnikami, a wysokimi rangą przedstawicielami Rządu, których w tym przypadku reprezentował Wicepremier i Minister Kowalczyk. 

Zapraszamy Ministra do sklepów

– Dziś przychodzimy do pana Wicepremiera z zaproszeniem – powiedział podczas specjalnej konferencji przed spotkaniem z Ministrem Michał Kołodziejczak. – Chcemy zaprosić pana Ministra do marketów, do Lidla i Biedronki. Chcemy pokazać jak powinna być oznakowana żywność. Jak powinny być wyeksponowane ceny produktów rolnychte które otrzymują rolnicy i te, które mają zapłacić klienci. Chcemy teżporozmawiać o prawidłowym oznakowaniu produktów krajem pochodzenia. Byliśmy dziś w obiektach handlowych Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku w Broniszach i widzieliśmy ogórki, które mimo embarga trafiają do nas z Rosji. Jak to więc jest, że my nie możemy do Rosji eksportować, a produkty stamtąd bez problemu trafiają do nas? Widzieliśmy też ogórki pochodzące z Biedronki, które na giełdzie przepakowywano do dalszej sprzedaży. Nasuwa się więc pytanie o sensowność wszelkich planów skracania łańcuchów dostaw produktów, skoro dochodzi do takich sytuacji. O tym i o wielu innych sprawach będziemy rozmawiać z Panem Wicepremierem. A jeśli nie zgodzi się pójść dziś z nami, to umówimy się w innym terminie. My nie jesteśmy od głaskania, ale od pokazywania realnych problemów. Natomiast Ministerstwo i Rząd biorą pieniądze za ich rozwiązywanie. To jest punkt wyjścia. 
Kolejna odsłona spotkania z Ministrem Kowalczykiem około godz. 16.00. Do tematu powrócimy. 

Źródło i foto: profil AGRO-Unii na FB

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x