piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Odszkodowania za straty łowieckie

spot_img

Tym samym pozytywnie zakończyły się wcześniejsze, szersze prace legislacyjne w Sejmie i Senacie RP nad tą ważną gałęzią prawodawstwa. Zgodnie z ustawą w nowym brzemieniu zniknąć mogą np. przyczyny wielu sporów pomiędzy rolnikami, a myśliwymi w kwestii uprawnień do zadośćuczynienia za szkody łowieckie.

Rozszerzenie rolniczych odszkodowań   

Do tej pory, zgodnie z przepisami, odszkodowania łowieckie bezwzględnie nie przysługiwały posiadaczom uszkodzonych upraw lub plonów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywania zabiegów, które miały zapobiegać szkodom.

Natomiast na mocy przyjętej obecnie przez Sejm i Senat RP, nowelizacji Ustawy Prawo Łowieckie, w art. 48, pkt 3, stwierdzono, że uprawnienia takie przysługują również tym rolnikom, którzy nie wyrazili zgody na budowę urządzeń zapobiegających szkodom, jeśli powstałe szkody nie pozostawały z związku przyczynowym z odmową zgody na budowę takich urządzeń, a także gdy powstałe szkody zostały wyrządzone podczas polowania. Dodajmy, że nowe prawo odnosi się również do postępowań odszkodowawczych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie znowelizowanej ustawy. 

Natomiast przyjęta właśnie nowelizacja Prawa Łowieckiego była inicjatywą Senatu RP, a także konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2019 roku, który uznał dotychczasowe przepisy ws. odszkodowań za sprzeczne z Konstytucją RP. Była to także część szerszych prac legislacyjnych porządkujących Prawo Łowieckie min. pod kątem roli kół i organizacji łowieckich w procesie opieki i zarządzania strukturą oraz potencjałem gospodarki łowieckiej i leśnej. Uwzględniono też wymogi Unii Europejskiej.

Czy koszty wzrosną?

Przy okazji prac nad nowelizacją Prawa Łowieckiego, swoje wątpliwości wyrażali min. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ich zdaniem, skutki finansowe ustawy, pod kątem wzrostu ilości odszkodowań, trudne są do oszacowania, jednak najprawdopodobniej będą wyższe. Uzasadniając swoją opinię MKiŚ wykazywało, że z roku na rok kwota odszkodowań wypłacanych rolnikom z tytułu szkód łowieckich rośnie. Przykładowo w sezonie łowieckim 2018/19 wyniosły one 61 mln zł, a 2019/2020 były to już 104 mln zł. Wyjątkiem był sezon 2020/2021, w którym wypłacono 58 mln zł rekompensat. Jednak powodem zmniejszenia tej wartości była pandemia COVID-19, a także praktycznie zanik polowań w tym okresie. 

Źródło: Senat RP, Sejm RP, MKiŚ.
Foto: Pixa
bay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x