poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Agro-Masz dla szkół – praktyczne warsztaty

spot_img

Na początku marca w siedzibie firmy Agro-Masz w Strzelcach Małych przy współpracy z firmą Agrii Polska odbyły się praktyczne warsztaty dla uczniów lokalnych szkół rolniczych. Pierwszego dnia warsztatów do uczniów i nauczycieli szkół z Wolborza, Bujen oraz Dobryszyc dołączyła nasza redakcja.

 

Agro-Masz dla szkół

Agro-Masz dla szkółPierwszą część spotkania poprowadził Pan Piotr Szlakiewicz, koordynator sprzedaży krajowej w firmie Agro-Masz. W krótkiej prezentacji opowiedział o historii, asortymencie oraz celach firmy. Przedsiębiorstwo istnieje od 2006 roku, nieprzerwanie kierowane przez Pana Pawła Nowaka. Oferta firmy stale się powiększa. W zeszłym roku nasi czytelnicy mogli kilkukrotnie przeczytać o nowych maszynach pojawiających się w ofercie firmy. Z każdą kolejną wizytą niedawno wybudowane hale zaczynają tętnić pełnią życia.

 

Agro-Masz i nowoczesna fabryka

Obok nowoczesnej fabryki dumą zarządu jest gospodarstwo rolne. Gospodarstwo jest nastawione wyłącznie na produkcję roślinną. Oprócz funkcji produkcyjnej, pola są poligonem doświadczalnym dla maszyn z jaskółką w logo. Wraz ze wzrostem asortymentu rośnie także zatrudnienie. Przedsiębiorstwo nieustannie dąży do niezależności w produkcji podzespołów do produkowanych maszyn i narzędzi. W głównej siedzibie firmy działa zautomatyzowany magazyn kształtowników i blach stalowych. W trakcie przygotowań do uruchomienia jest automatyczna linia do obróbki plastycznej i hartowania elementów roboczych. Plastikowe zbiorniki siewników punktowych są już produkowane we własnym zakresie. Uczniowie mieli świetną okazję z bliska poznać proces produkcji maszyn. W trakcie wycieczki po halach produkcyjnych z bliska mogli przyjrzeć się pracy wycinarek laserowych, pras krawędziowych oraz sterowanych komputerowo obrabiarek. Uczniowie zwiedzili również spawalnię oraz lakiernię proszkową. Niestety z powodu intensywnych opadów deszczu, nie było możliwości zorganizowania pokazu pracy maszyn.

 

Agrii Polska i współpraca z firmą Agro-Masz

Agro-Masz dla szkółDrugą część spotkania prowadził dr inż. Marek Reich menedżer d./s. badań i rozwoju w Agrii Polska. Firma Agrii Polska powstała z połączenia firm: Dalgety, Kazgod, Agro-Bakałarzewo i Agro-Plus. Agrii Polska oferuje rozbudowaną ofertę środków ochrony roślin, materiału siewnego, nawozów oraz nowoczesnych środków niepestycydowych. Firma często współpracuje z przedsiębiorstwem Agro-Masz. Oferta obu firm świetnie się uzupełnia. Jednym z efektów tej współpracy są poletka doświadczalne założone nieopodal fabryki Agro-Masz.

Po prezentacji dotyczącej firmy Agrii oraz jej głównych produktów uczniowie wraz z opiekunami Agro-Masz dla szkółudali się na poletka rzepaku. Rośliny są tam uprawiane w trzech technologiach: uprawy pasowe strip-till, całopowierzchniowej uprawy bezorkowej oraz orkowej. W każdej technologii zostało wysianych po 6 odmian. Pomimo siąpiącego deszczu i podmuchów silnego wiatru uczniowie chętnie brali udział w ocenie stanu plantacji. Nie zabrakło poważnych pytań. Warsztaty były początkiem projektu „Agro-Masz i Agrii dla szkół”. Jego celem jest przekazanie uczniom średnich szkół rolniczych praktycznej wiedzy z zakresu maszyn rolniczych oraz uprawy i fizjologii roślin. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!

Adam Płachta 

Nowości w ofercie AGRO – MASZ

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników