sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

1,5 mln ton ukraińskich zbóż wypłynęło w sierpniu „korytarzem zbożowym”

spot_img

Pod koniec lipca podpisana została międzynarodowa umowa o stworzeniu korytarzy zbożowych ułatwiających eksport ukraińskich towarów przez Morze Czarne. W sierpniu ruszyły pierwsze transporty, które odbywają się bez większych zakłóceń. Według oficjalnych danych do 31 sierpnia z trzech portów ukraińskich (Odessa, Piwdennyj i Czarnomorsk) wypłynęło 65 statków, które dostarczyły na rynki zagraniczne 1,5 mln ton produktów rolnych.

Głównym towarem eksportowym była kukurydza, która stanowiła blisko 64% załadunków, prawie 18% udział miała pszenica i 5% jęczmień.

Kluczowymi kierunkami dostaw były Turcja (23%), Hiszpania i Egipt (po 12%), a łącznie towary popłynęły aż do 19 krajów. Łączny eksport z Ukrainy sięgnął w sierpniu 4,5 mln towarów rolnych, czyli najwięcej od wybuchu wojny.

Według oficjalnych zapowiedzi sezon 2022/23 powinien zamknąć się wynikiem na poziomie 65-70 mln ton zbóż i oleistych, z czego 22 mln ton to stare zapasy.

Ukraina jest jednym z głównych światowych producentów i eksporterów zbóż i nasion oleistych. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA), że ubiegłoroczna produkcja na Ukrainie była rekordowa i wyniosła 33 mln ton pszenicy, 41,9 mln ton kukurydzy i 9,9 mln ton jęczmienia, co daje łącznie prawie 85 mln ton. Ukraiński rząd prognozuje tegoroczne zbiory zbóż na poziomie 50 mln ton.

Przebieg ukraińskiego i rosyjskiego eksportu zbóż i dochowanie umowy z Rosją jest kluczowym czynnikiem dla kształtowania się notowań giełdowych zbóż na świecie w tym sezonie.

Andrzej Bąk
Źródło: APKInform, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x