piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Z Grodziska Wielkopolskiego do Zakopanego w 24 h traktorem? Rekord Polski pobity!

spot_img

Pierwszego września 2022 roku grupa miłośników starych traktorów ruszyła swoimi zabytkami w daleką trasę. Wyjazd miał na celu pobicie rekordu Polski w jeździe traktorem przez 24h.

Traktorem na Gubałówkę

Trasa jaką wyznaczyli sobie traktorzyści miała start w Grodzisku Wielkopolskim a następnie przebiegała przez Mórkowo, Leszno, Muzeum Wena w Oławie, Opole, Bielsko-Białą i Zakopane. Metę ustalono na Gubałówce i jak widać nie była to łatwa trasa do pokonania w 24h kilkudziesięcio letnimi traktorami. Uczestnikom nie sprzyjały warunki pogodowe oraz dochodziło do zmęczenia fizycznego kierowców co nie pomagało w pobiciu rekordu. Jednak dobrze przygotowane maszyny oraz upór traktorzystów sprawiły, że rekord Polski został pobity.  Pomysłodawcą całej akcji był  Bartosz Jankowski oraz  Krzysztof Bimkiewicz z Traktor Majster. Do sukcesu przysłużył się również Kamil Hornik z „Bulldog Service”. Ogólnie w całej akcji brało udział 8 Ursusów , jeden Zetor oraz jeden Fendt. 

Ponad 500 km w 24 godziny

Zadanie było niełatwe i wiele osób pomyślało by, że tak stare traktory nie dadzą rady pokonać ponad 500 km w 24 godziny. Jednakże uczestnikami byli pasjonaci, których ciągniki były w lepszym stanie niż kiedy opuszczały bramy fabryki. Uczestnicy poruszali się na samych wyjątkowych traktorach, które są już zabytkami : Bartosz Jankowski Ursus C-325 z 1962r., Kamil Hornik Ursus C-451 z 1956 r., Piotr Frąckowiak Ursus C-328 z 1965 r., Bartek Stopa Ursus C-328 z 1966 r., Michał Przestacki Ursus C-328 z 1963r., Eugeniusz Boryczka Ursus C-45 z 1961r., Marcin Filipek Ursus C-328 z 1961r., Krzysztof Bimkiewicz Fendt GTS 231 1977r., oraz Zetor 25K z 1955r. Warto również dodać, że traktorzystom podczas całej wyprawy towarzyszył syn Jacka Kucharczyka. 17 letni Wojtek Kucharczyk jechał za ciągnikami na motorowerze Komar, który pochodzi z 1972 roku. Ten niesamowity wyczyn młodego Wojtka może być również nowo ustanowionym rekordem Polski.

Rekord Polski pobity

Próba pobicia rekordu była cały czas monitorowana przez GPS a więc można było ją zgłosić do Biura Rekordów Polski i dzięki temu będzie to oficjalny rekord. Jako pierwszy na metę dojechali Kamil Hornik , Bartosz Jankowski oraz Michał Przestacki. Przejechanie 552 kilometrów zajęło im niecałe 23 godziny a więc rekord można jeszcze bardziej wyśrubować i z całą pewnością w przyszłości traktorzyści będą chcieli pobić swój rekord. Pod uwagę będzie brany najgorszy czas przejazdu aby każdy z uczestników otrzymał certyfikat.  

Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x