poniedziałek, 26 lutego, 2024

Unijna pszenica i rzepak zamknęły tydzień na minusie

spot_img

Tydzień kończący się 02.09.2022 był okresem silnych spadków na giełdach akcji i większości surowców. Ryzyko globalnej recesji rośnie, podobnie jak perspektywy podwyżek stóp procentowych w reakcji na dalsze wzrosty inflacji. Odrodzenie się Covid-19 w Chinach i powrót ograniczeń zdrowotnych również potęgują obawy przed spadkiem globalnego popytu. W ubiegłym tygodniu ropa mocno traciła na wartości, co zawsze sprzyja spadkom notowań kukurydzy (wykorzystywana do produkcji bioetanolu) i nasion oleistych (wykorzystywane do produkcji biodiesla). Z drugiej jednak strony napięte bilanse na globalnym rynku zbóż i pogarszające się perspektywy produkcji kukurydzy w USA i Europie uchroniły kontrakty na zboża przed większą przeceną. W konsekwencji tylko unijna pszenica potaniała w skali tygodnia o 2% (-6,5 eur/t do 323,75 eur/t), podczas gdy amerykański kontrakt na to zboże zyskał 1,1%, a notowania kukurydzy praktycznie nie zmieniły się  w tym okresie (po obu stronach Atlantyku).

Spore spadki zaliczyły w minionym tygodniu nasiona oleiste. Dobre perspektywy zbiorów soi w USA i zapowiedzi rekordowych zasiewów (w konsekwencji produkcji) soi w Brazylii w połączeniu z taniejącą ropą wywierały presję spadkową na notowania soi i rzepaku. W Paryżu kontrakt najbliższy na rzepak stracił 16,5 euro (-2,6%) w skali tygodnia, do 612,25 eur/t w piątek.

Uczestnicy rynku bacznie obserwują sytuację w basenie Morza Czarnego i śledzą postępy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu zbóż. Uruchomienie i funkcjonowanie „korytarza zbożowego”, a przez to dostarczenie na rynek zgromadzonych na Ukrainie olbrzymich zapasów jest kluczowe dla zaspokojenia globalnego popytu na zboża przy mocno spadających prognozach zbiorów kukurydzy w UE i Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że Rosja jest zmotywowana w dotrzymaniu umowy zawartej w lipcu, ponieważ wspomniana umowa gwarantuje ułatwienia (mimo sankcji) w eksporcie rosyjskich towarów.

Całkowita produkcja zboża w Rosji w 2022 roku może osiągnąć 145 mln ton, co pozwoli na eksport 55-56 mln ton, powiedział 26 sierpnia dyrektor (według Prozerno).

Okresowe zamiany notowań kontraktów futures:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CBoT, Euronext-Paryż, USDA, KE

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x