środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Jaki scenariusz czeka polski rynek trzody chlewnej?

spot_img

Brak żywca na rynku daje się we znaki. Od kilku tygodni obserwowane są wzrosty nie tylko na rynku zagranicznym, ale również w kraju. Oficjalnie cenniki nadal nie przekraczają psychologicznej bariery 10 zł za kg w klasie E, jednakże pojawiły się sygnały, relacje rolników, gdzie otrzymywali oni stawki powyżej tego progu. 

Niska podaż napędza ceny świń

Siłą napędową rosnących cen żywca wieprzowego w ostatnich tygodniach była stosunkowo niska podaż tuczników oraz wzrost popytu na wieprzowinę zarówno na rynku europejskim jak i w Azji. Pomimo odbudowy własnej produkcji trzody chlewnej, Chiny wykazują coraz większe zainteresowanie europejską wieprzowiną. Jak przekazał POLPIG, w ostatnim okresie Chińczycy zatwierdzili trzy kolejne zakłady mięsne w Hiszpanii i Holandii – informuje ISN. Największe podwyżki cen skupu tuczników w 35 tygodniu według notowań ISN wystąpiły w Belgii (+5₵), Danii (+4₵), Austrii (+3₵). 

Mniejsze tempo wzrostu było w krajach południowych: Francja (+2₵), Hiszpania (+1₵). Holandia podniosła ceny skupu jedynie o 1 eurocent. Obecnie rynek żywca wieprzowego znalazł się w okresie stabilizacji cenowej. W Niemczech w dniu 31/08/2022 cena VEZG w została utrzymana na poziomie 2,05 €/kg (wbc). 

Czy ceny tuczników pójdą do góry?

W Polsce cena skupu pozostała również na niezmienionym poziomie. Za klasę E rzeźnie średnio płaciły 9,70 zł/kg. 

“Oficjalnie cenniki nadal nie przekraczają psychologicznej bariery 10 zł za kg w klasie E, jednakże już w zeszłym tygodniu dochodziły do mnie sygnały, relacje rolników, gdzie otrzymywali oni stawki powyżej tego progu. Jest to oczywiście uzależnione nie tylko od strefy ASF, na której znajduje się chlewnia, ale też od ilości sprzedawanych sztuk, a przede wszystkim od tego, jak bardzo skupujący potrzebuje towaru.” – skomentował w autorskim komentarzu rynkowym, Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”.

Jak ocenia POLPIG, prawdopodobny scenariusz dalszego rozwoju sytuacji zakłada utrzymanie wysokich cen skupu żywca wieprzowego w nadchodzących miesiącach. Krajowi producenci świń będą odrabiać straty pod warunkiem dostępności CO2 na liniach ubojowych oraz braku rozprzestrzeniania się ASF na nowe rejony.

A jakie ceny są u was? Zauważacie podwyżki? Jesteśmy bardzo ciekawi, dajcie znać w komentarzach!

źródło:POLPIG
Zdj: pixabay

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x