niedziela, 7 marca, 2021

Ptasia grypa w województwie dolnośląskim

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Ptasia grypa nie odpuszcza. Tym razem ognisko zjadliwej odmiany tej choroby H5N8 wykryto w miejscowości Strupice (gmina Chojnów, powiat legnicki, woj. dolnośląskie). W tym przypadku, wirus ujawnił się w miejscowym gospodarstwie, w stadzie ptaków utrzymywanych na własne potrzeby jego właściciela. Niestety z uwagi na wysokie ryzyko wystąpienia tej choroby na większym obszarze, podjęto tam zdecydowane działania.

Likwidacja hodowli

W rezultacie, prawie 20 tysięcy ptaków hodowlanych z okolicznych gospodarstw zostanie zabitych i zutylizowanych. Taką decyzję podjął dolnośląski sztab kryzysowy. Ponadto, w Strupicach ograniczony został ruch pojazdów. Rozłożono też maty dezynfekcyjne. Zdaniem Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, wybrana metoda likwidacji ogniska ptasiej grypy jest bezpieczniejszym i tańszym wyjściem z sytuacji. W przeciwnym razie, każdorazowa sprzedaż drobiu i jaj z terenów objętych kwarantanną wymagałaby wcześniejszych badań wykluczających zarażenie wirusem. Hodowle będą likwidowane w promieniu 3 km od wsi Strupice. Wprowadzone przez wojewodę obostrzenia i zakazy dotyczą przede wszystkim gminy Chojnów.

Zalecenia legnickiego starosty

– Na dziś, ognisko ptasiej grypy w Strupicach jest jedynym potwierdzonym – stwierdził podczas jednej z narad Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Starosta Legnicki Adam Babuśka. – Nigdzie nie zaobserwowano również potencjalnych symptomów chorobowych, co jest optymistycznym prognostykiem. Nie wolno jednak lekceważyć zagrożenia, dlatego apeluję do wszystkich hodowców ptactwa, zarówno tych przemysłowych, jak i hobbystycznych o zachowanie szczególnej ostrożności i dbałości o warunki sanitarne hodowli oraz uważne obserwowanie i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów. Proszę również o ścisłą współpracę i pełną realizację zaleceń Powiatowego Lekarza Weterynarii, które zminimalizują ryzyko rozpowszechniania się choroby.
Dodajmy, że narady powiatowego sztabu odbywały się: 17 i 20 stycznia 2020.
Starostwo Powiatowe w Legnicy podkreśla również, że stwierdzony u ptaków wirus ptasiej grypy H5N8 jest zupełnie niegroźny dla człowieka.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Starostwo Powiatowe Legnica, WIW
Fot.: SP Legnica

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,630SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły