poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

„Zawiera owady jadalne”? Jest projekt rozporządzenia ws. opakowań

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje wprowadzić nowe regulacje dotyczące oznaczania żywności zawierającej jadalne owady. Zgodnie z projektem rozporządzenia, tego rodzaju produkty będą musiały posiadać specjalny znak graficzny, który umożliwi konsumentom szybką identyfikację. Zaproponowana grafika przedstawia owada, a podpis głosi: „Zawiera owady jadalne”.

Rewolucja na półkach sklepowych

Projekt, który pojawił się w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji zmienia obowiązujące rozporządzenie dotyczące znakowania środków spożywczych. Jak czytamy w uzasadnieniu, celem wprowadzenia nowego znaku jest zapewnienie jednolitej informacji dla krajowych konsumentów na temat obecności w produktach spożywczych nowej kategorii żywności z owadów.

Znak graficzny to owad z rodziny pasikonikowatych

Zaproponowany znak graficzny przedstawia owada z rodziny pasikonikowatych, co ma pomóc w jednoznacznej identyfikacji. Kluczowym elementem jest podpis: „Zawiera owady jadalne”. Zgodnie z projektem rozporządzenia, oznaczenie to będzie umieszczane na białym polu w sposób czytelny, co ma ułatwić szybkie rozpoznanie produktów w sklepie.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu podkreślono potrzebę dostarczenia konsumentom oznakowania, które umożliwi szybkie rozpoznanie środków spożywczych zawierających nową żywność z owadów „już na pierwszy rzut oka w sklepie”. Takie podejście ma zabezpieczyć konsumentów przed nieścisłościami i umożliwić im świadome podejmowanie decyzji zgodnie z własnymi preferencjami.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

źródło: RCL; money.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x