wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Wnioski o dopłaty do zbóż już w przyszłym tygodniu, a wypłata środków na konto jeszcze przed wyborami?

spot_img

Minister Robert Telus poinformował podczas środowej konferencji, że komisja finansów wyraziła zgodę na wprowadzenie zmian w programie dotacji dla producentów zboża, którzy sprzedali zboże w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca bieżącego roku, oraz programie dotacji dla nawozów. Minister zapewnił, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR) rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla rolników już na początku przyszłego tygodnia, a pieniądze m.in. z dopłat do zbóż rolnicy otrzymają jeszcze przed wyborami.

dopłaty do zbóż

Zgoda KE na doplaty do zbóż

“Dziś Komisja finansów zatwierdziła ważne zmiany. Można powiedzieć, że dwa bardzo ważne programy pomocowe, a więc dopłaty do zboża od 15 kwietnia do 30 czerwca, wraz ze zmianą terminu 15 maja. Pierwsza była kwota do 14 maja wynosząca 2200 zł, a od 15 maja do 30 czerwca jest to kwota 3025 zł. Te dwa programy oraz dopłaty do nawozów mają akceptację komisji finansów” – mówił Robert Telus.

Minister Robert Telus, podczas konferencji, wyjaśnił, że środki, o których mówił, będą najpierw wypłacane z budżetu krajowego, a następnie uzupełniane obiecanymi środkami unijnymi. Co ciekawe, nawiązał też do do interesujących obliczeń dotyczących różnicy między wysokością różnych rodzajów dopłat, jakie otrzymują rolnicy, a kosztem uprawy hektara pszenicy w Polsce.

Telus: uprawa pszenicy w Polsce jest opłacalna

Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, IERiGŻ szacuje koszt uprawy hektara pszenicy na 5100 zł. Minister Telus podkreślił, że ta kwota obejmuje cały proces produkcji, włączając uprawę pola, siew, nawożenie, środki ochrony roślin, paliwo, zbiór i użycie kombajnu. Dodatkowo, minister zauważył, że to obliczenie jest oparte na przewidywanym plonie wynoszącym 7 ton. Jednak minister Telus wyraził przekonanie, że koszty te są średnio niższe w całej Polsce niż 5100 zł. 

Przechodząc do tematu dotacji, minister przedstawił obliczenia dotyczące wsparcia finansowego dla rolników. Według ministra, przychody rolników składają się z różnych rodzajów dotacji. Państwo przekazuje dopłatę w wysokości ponad 3025 zł na hektar pszenicy, do tego dochodzi 500 zł dotacji do nawozów, a także 200 zł zwrotu akcyzy za paliwo. Dodatkowo, rolnicy otrzymują średnio 1000 zł bezpośrednich dopłat, z czego 1000 zł stanowi dotację unijną. Sumując te kwoty, rolnicy otrzymują łącznie 4725 zł dopłat, które w większości pochodzą z budżetu państwa.

Minister Telus podkreślił również, że uwzględniając średni plon wynoszący 5,5 tony pszenicy sprzedawanej po 800 zł za tonę, dochodzi się do łącznej kwoty 4400 zł. Sumując dopłaty (4725 zł) i dochody ze sprzedaży (4400 zł), otrzymuje się łączną kwotę dopłat wynoszącą 9300 zł. Dodał, że te informacje są dla rolników, którzy twierdzą, że uprawa pszenicy w Polsce nie jest opłacalna.

“Jestem sam rolnikiem i wiem o tym, że ta kwestia dzisiaj – bo nie wiem co będzie po żniwach, nikt tego nie wie – ale dziś nikt nie może mówić, że to się nie opłaca skoro dopłat do hektara jest w granicach 4700 zł, a koszty – zgodnie z wyliczeniami IERiGŻ, ale też wynikające z rozmowy z rolnikami” – to jest jak niektórzy mówią, nawet niecałe 5 tys. zł – skwitowł  minister rolnictwa.

Komentarz do tej konferencji pozostawiamy Wam, drodzy czytelnicy.

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x