środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Z ostatniej chwili! Ugorowanie nie będzie obowiązkowe!

spot_img

Wszyscy w napięciu czekali na ogłoszenie decyzji Komisji Europejskiej w sprawie kryzysowej sytuacji w rolnictwie. Kilka godzin przed planowanym ogłoszeniem KE poznaliśmy pewne wstępne informacje m.in o zniesieniu obowiązku ugorowania. 15 marca KE potwierdziła te zmiany. Jakie jeszcze decyzje zapadły w sprawie Zielonego Ładu?

Zmiany w handlu z Ukrainą: Rok 2021 jako podstawa dla kontyngentów

„Nasz europoseł z koalicji Obywatelskiej, Andrzej Halicki, zgłosił wczoraj dwie poprawki, które zostały przyjęte. Dotyczą one ustalenia roku bazowego dla wyliczenia kontyngentów na produkty importowane z Ukrainy do Unii Europejskiej, którym będzie rok 2021” – powiedział Kołodziejczak w audycji Trójki Polskiego Radia.

Co do tych deklaracji, KE się nie ustosunkowała.

Rozszerzenie gamy produktów na pszenicę, kukurydzę i miód 

To nie wszystko. Kołodziejczak dalej wyjaśnił, że wybór roku bazowego przedstawia się jako rok sprzed kryzysu, co oznacza znacząco niższy import tych produktów do Unii Europejskiej. Dodatkowo, planowane jest poszerzenie gamy produktów objętych nowymi regulacjami. Istotną informacją dla polskich rolników jest fakt, że do tej gamy produktów zostaną dołączone zboża, takie jak pszenica, kukurydza oraz miód, które najbardziej wpłynęły na destabilizację rynku w ostatnim czasie.

Także i w tym przypadku KE nie przekazała żadnych zmian.

Trzy tygodnie na decyzje

Kołodziejczak podkreślił, że nadchodzące trzy tygodnie będą poświęcone na dyskusje między rządami, Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim, a także na ustalenie szczegółów implementacji decyzji. Wyraził nadzieję, że po tym okresie będziemy mogli mówić o znaczącym sukcesie w poprawie sytuacji rolników.

Na oficjalne ogłoszenie ze strony Komisji Europejskiej musimy poczekać do jutra.

Ugorowanie nie będzie obowiązkowe!

Z ostatniej chwili! Konkret dla rolników: ugorowanie nie będzie obowiązkowe i to już od tego roku. Taki jest wynik moich rozmów z szefową Komisji. O innych szczegółach informacja jeszcze dziś.” – poinformował na platformie X (dawniej twitter) premier Donald Tusk.

Informacja ta była prawdziwa.

„Od 2024 r. nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, o ile państwo członkowskie jeszcze w tym roku ustanowi taki ekoschemat, za który rolnicy otrzymywać będą dodatkową płatność.” – możemy przeczytać na stronie MRIRW.

Możliwość wyboru między dywersyfikacją a zmianowaniem – tzw. norma Gaec 7

Z innych decyzji ws. Zielonego Ładu, komisja proponuje, aby od 1 stycznia 2024 r. rolnicy mogli mieć wybór albo stosować dywersyfikację upraw (tj. różne uprawy) albo zmianowanie (tj. określone następstwo upraw roślin).W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni:

  • od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%,
  • powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne więcej niż 95%.

Uproszczenia w normie dot. obowiązku utrzymania okrywy glebowej (tj. okrywa roślinna, ściernisko, resztki pożniwne, mulcz) – tzw. norma Gaec 6

Z ogłoszonych decyzji wynika także, że państwo członkowskie będzie miało swobodę w decydowaniu w jakim okresie roku ustanowić obowiązek utrzymania okrywy glebowej, co ułatwi rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Jest to propozycja oczekiwana przez rolników.

Gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych ( tzw. warunkowości)

W praktyce oznacza to zwolnienie gospodarstw do 10 ha użytków rolnych i z tych wymogów.

Zaproponowane przez KE zmiany wychodzą naprzeciw postulowanym przez Polskę uproszczeniom oraz w dużej mierze odpowiadają na potrzeby rolników wyrażane podczas protestów, gdyż dotyczą takich wymagań, które mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji i wzrost kosztów” –  zaznaczył minister Czesław Siekierski.

Wcześniej Komisja Europejska poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin

źródło: trojka.polskieradio.pl; mrirw

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x