środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pszenica za mniej niż 700 zł. Polski rynek zbożowy w obliczu globalnej presji cenowej.

spot_img

Ostatnie dni nie przynoszą większych zmian na krajowym rynku zbożowym, który pozostaje w trendzie spadkowym cen. Globalne ceny zbóż utrzymują się na niskim poziomie, co wywiera presję na krajowe ceny ziarna.

Globalna presja cenowa

Spadkowa tendencja na giełdach europejskich i światowych, a także ogromne zapasy zbóż u światowych eksporterów, sprawiają, że trudno oczekiwać szybkiej zmiany obecnej tendencji cenowej w krótkim okresie. Globalne czynniki, takie jak niekorzystne warunki pogodowe czy polityczne perturbacje, mają znaczący wpływ na kształtowanie się cen na polskim rynku zbożowym. Jednakże, aby zaobserwować trwałe zwyżki cen, konieczne są ekstremalne anomalie pogodowe w kluczowych regionach Europy.

Konsekwencje spadających cen dla rolników

Spadające ceny zbóż mają swoje konsekwencje, wpływając na ograniczenie rynkowej podaży ziarna. Zakup większych partii ziarna od firm handlowych stał się łatwiejszy niż od rolników, którzy niechętnie pozbywają się towaru z powodu proponowanych niskich cen. Wielu rolników oczekuje na konkretne decyzje rządu dotyczące ewentualnej doraźnej pomocy finansowej.

Niewielkie zapotrzebowanie przetwórców

Z drugiej strony, wytwórnie pasz nabywają mało ziarna podczas bieżącej produkcji. Zapotrzebowanie ze strony młynów również jest stosunkowo niewielkie. Przetwórcy obserwują znaczne zapasy ziarna na gospodarstwach, a przy spadających cenach niechętnie budują swoje zapasy. Ponadto, początek roku to tradycyjnie okres, w którym notuje się mniejszy przerób ziarna na pasze. W obliczu obecnych cen ziarna zbóż, wielu hodowców decyduje się na przygotowywanie mieszanki paszowej we własnym zakresie.

Preferowanie pszenicy kosztem kukurydzy

Ostatni głęboki spadek cen pszenicy paszowej skłania wytwórnie pasz do preferowania pszenicy kosztem kukurydzy, której udział w recepturach paszowych został ograniczony. W zależności od regionu kraju, ceny zbóż z dostawą w marcu/kwietniu br. kształtują się następująco (wg stanu na 8 marca br.):

  • Pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250): 680-760 PLN/t,
  • Pszenica paszowa: 620-700 PLN/t,
  • Żyto konsumpcyjne: 500-580 PLN/t,
  • Żyto paszowe: 470-540 PLN/t,
  • Pszenżyto: 560-640 PLN/t,
  • Jęczmień paszowy: 620-720 PLN/t,
  • Owies paszowy: 750-850 PLN/t,
  • Kukurydza: 580-700 PLN/t,
  • Rzepak: 1730-1850 PLN/t.

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x