czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Światowe ceny zbóż spadły w lutym o 5%

spot_img

Z najnowszego raportu dowiadujemy się, że Indeks cen zbóż FAO wyniósł w lutym średnio 113,8 punktu, co oznacza spadek o 6,1 punktu (5,0 procent) w porównaniu ze styczniem i aż o 32,9 punktu (22,4 procent) poniżej wartości z lutego 2023 roku.

Międzynarodowe ceny wszystkich głównych zbóż spadały z miesiąca na miesiąc.

Najbardziej spadły ceny eksportowe kukurydzy, gdyż na rynku ciążyły oczekiwania na duże zbiory w Argentynie i Brazylii. Presja spadkowa pochodziła także z konkurencyjnych cen kukurydzy oferowanej przez Ukrainę, która korzysta z płynnego funkcjonowania morskiego szlaku handlowego.

W przypadku pszenicy spadek cen na rynkach międzynarodowych wynikał przede wszystkim z niższych notowań w związku z dużą dynamiką eksportu z Federacji Rosyjskiej, co wywarło presję na ceny z innych źródeł, w szczególności z Unii Europejskiej.

W związku z łagodniejszą sytuacją na rynkach pszenicy i kukurydzy, światowe ceny jęczmienia i sorgo również spadły.

Międzynarodowe ceny ryżu spadły w lutym o 1,6 procent, ponieważ poza zakupami w Indonezji popyt na świeży import pozostawał zasadniczo niski, a u niektórych dostawców rozpoczęły się zbiory nowych upraw.

Indeks cen zbóż FAO od 2018 roku:

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x