W ciągu ostatniego tygodnia ceny skupu żywca wieprzowego utrzymały się na stałym poziomie na krajowym rynku, nie wykazując znaczących zmian. Analiza sytuacji na unijnym rynku wieprzowiny wskazuje na równowagę między popytem a podażą żywca. Jakie są prognozy co do tego jak będą kształtowały się ceny na najbliższe tygodnie?
Stabilność między popytem, a podażą
Na unijnym rynku wieprzowiny obserwuje się stabilność między popytem a podażą żywca, co przekłada się na płynne odbiory zwierząt do rzeźni. Równowaga ta jest wynikiem niskiej podaży, która zaspokaja aktualne zapotrzebowanie zakładów przetwórczych. W Niemczech, cena skupu tuczników VEZG utrzymuje się na poziomie 2,10 €/kg (wbc). Brak wyraźnego przedświątecznego bodźca do wzrostu cen skupu tuczników stanowi rozczarowanie dla licznych producentów trzody chlewnej. Mimo to, część z nich nadal pokłada nadzieję w możliwych wzrostach cen w bieżącym tygodniu, obserwując uważnie dynamiczne trendy na rynku.
Do kraju napływa importowane mięso
W Polsce, podobnie jak na Zachodzie, obecnie trwają intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, co skutkuje wzmożonymi poszukiwaniami surowca. Jest to korzystny moment dla sprzedawców, którzy mają okazję umocnić swoją pozycję negocjacyjną. Niemniej jednak, jest to krótkotrwałe okno.
Niestety, z rynku docierają sygnały o importowaniu mięsa, między innymi z Hiszpanii, gdzie niskie ceny sprawiają, że staje się ono dostępne w krajach, które wcześniej kierowały większe ilości wieprzowiny na rynki trzecie. Jednak niekorzystne ceny w Chinach ograniczają unijny eksport, co skutkuje skierowaniem nadwyżek na rynek UE, w tym również do Polski.
Dodatkowo, możliwości wzrostu cen skupu żywca wieprzowego są ograniczone przez niski kurs euro do złotego oraz opłacalny import wieprzowiny. W rezultacie krajowe cenniki nie wykazują zmian w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Jeśli sytuacja w handlu międzynarodowym nie ulegnie poprawie, dojdzie do spadków cen w najbliższym czasie.
źródło: POLPIG;POLSUS