piątek, 23 lutego, 2024

Na rynku świń oczekiwanie na przedświąteczne ożywienie i podwyżki

spot_img

Jakie nastroje panują na rynku żywca wieprzowego? W ubiegłym tygodniu europejski rynek żywca wieprzowego doświadczył równowagi cenowej, z wyjątkiem dwóch krajów – Francji i Hiszpanii, gdzie zanotowano obniżki cen skupu tuczników. W Niemczech cena tuczników według VEZG wzrosła do poziomu 2,20 €/kg (wbc). Stabilna sytuacja utrzymuje się także w innych kluczowych krajach, takich jak Belgia, Dania, Austria i Holandia.

W oczekiwaniu na wyższe stawki

W Holandii rzeźnie rozpoczęły uboje również w dniach sobotnich, co skutkowało zwiększonym zapotrzebowaniem na surowiec rzeźny. Pomimo obserwowanego przedświątecznego ożywienia i rosnących zamówień, nadal nie odnotowano istotnych zmian w cennikach skupowych.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na europejski rynek wieprzowiny jest spadek eksportu na rynki trzecie. Niekonkurencyjne ceny sprawiają, że eksport produktów wieprzowych spoza granic Unii Europejskiej staje się wyzwaniem. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w Hiszpanii, gdzie eksport zmniejszył się o 16% w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku, co skutkuje skierowaniem większej ilości produktów na rynek unijny.

Niemiecka giełda wywiera presję na ceny w Polsce

Warto zaznaczyć, że wyższe ceny produktów wieprzowych wpływają również na konsumentów w Unii Europejskiej. Inflacja ogranicza zasobność portfeli, co może skutkować zmniejszonym popytem na te produkty.

W Polsce obserwuje się stabilną sytuację, z minimalnymi zmianami cen tuczników w klasie E. Przed zbliżającymi się świętami zakłady przetwórcze intensyfikują przygotowania do zwiększonego popytu. Jak informuje Polpig, krajowa cena skupu tuczników w klasie E oscyluje w granicach 9,60 zł/kg, co stanowi odchylenie względem niemieckich cen.. Niestety różnica ta może skłonić niektórych przetwórców do importu, co może przyczynić się do zacierania istniejących różnic cenowych między Polską a Niemcami.

źródło: POLPIG

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x