poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Będą nowe zasady naliczania czynszu dzierżawnego? Projekt trafił do konsultacji

spot_img

20 listopada do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia, który stanowi istotną modyfikację dotychczasowych przepisów regulujących ustalanie czynszu dzierżawnego w umowach dotyczących nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zgodnie z projektem, od 1 stycznia 2024 r. czynsz dzierżawny podlegałby nowym zasadom naliczania.

Zmiany w czynszu dzierżawnym. Co proponuje rząd?

Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z sierpnia 2016 r. w sprawie czynszu dzierżawnego może ulec zmianie za zasługą nowelizacji, a kluczowym punktem zmiany jest sposób obliczania czynszu. Zamiast opierać się na średniej krajowej cenie skupu pszenicy za półrocze poprzedzające termin płatności, nowa formuła będzie uwzględniać średnią krajową cenę skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu.

Jednocześnie z tymi zmianami, projekt przewiduje również zniesienie obowiązku płacenia czynszu dzierżawczego za użytki rolne klasy VI i VIz wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Wyjątek stanowią użytki rolnicze wydzierżawiane na cele związane z działalnością pozarolniczą. Ta propozycja wynika z nowelizacji ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, wprowadzonej przez wspomnianą ustawę z lipca 2023 r.

Obecnie czynsz za użytki rolne klasy VI i VIz nie jest pobierany, jednak propozycja zmiany § 7 pkt 1 rozporządzenia oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia ma na celu formalne wyłączenie tych użytków z tabeli stawek czynszu dzierżawnego, co stanowi istotne uzupełnienie prawnego kontekstu.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r., zgodne z nowym brzmieniem art. 39a ust. 4 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, które reguluje sposób obliczania czynszu dzierżawnego.

źródło: legislacja.rcl.gov.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x