poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Rabobank oczekuje spadku światowych cen żywności w 2024 r. w związku ze spadkiem popytu

spot_img

Eksperci Rabobanku w raporcie „Perspektywy rozwoju rynków produktów rolnych” oczekują, że po trzech latach rekordowego wzrostu, napędzanego wojną na Ukrainie, niesprzyjającą pogodą oraz wyższymi kosztami energii i zasobów naturalnych, w 2024 roku światowe ceny żywności spadną, szczególnie w przypadku podstawowych towarów, takich jak cukier, kawa, kukurydza i soja, co ograniczy wydatki konsumentów.

Popyt na produkty rolne w 2024 roku pozostanie niski

Według prognozy banku popyt na produkty rolne w 2024 roku pozostanie niski ze względu na problemy gospodarcze, w szczególności wysoką inflację i stopy procentowe, a dodatkowo będzie ograniczany przez powolny rozwój gospodarki światowej. Jednak niepewność na rynkach rolnych pozostanie. Pszenica będzie zależna od pogody i niepewności związanej z eksportem z basenu Morza Czarnego

Na rynku pszenicy mogą wystąpić już piąte z rzędu braki dostaw spowodowane warunkami pogodowymi i możliwym ograniczeniem eksportu z regionu Morza Czarnego, mimo że w regionie produkuje się i przechowuje duże ilości tej pszenicy. Z raportu wynika, że zbiory w Rosji w 2024 r. prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie powyżej 87 mln ton, ale wszelkie dzisiejsze oczekiwania są uzależnione od niepewności pogodowej i ograniczeń eksportowych.

Tymczasem na Ukrainie wojna również będzie nadal wpływać na produkcję i eksport, a w konsekwencji doprowadzi do kurczenia się nadwyżki eksportowej.

Większa produkcja i dostawy z Ameryki Południowej

Brazylijscy rolnicy spodziewają się rekordowych zbiorów soi w 2024 r., gdy pogoda La Nina ustąpiła miejsca El Nino. Bank spodziewa się ogromnej produkcji wielkości 163 mln ton. Argentyna, największy eksporter produktów sojowych, również odrodzi się po zeszłorocznych katastrofalnych zbiorach, zwiększając światowe zapasy, choć będzie podlegać niepewnej polityce walutowej.

Globalne dostawy rzepaku prawdopodobnie wzrosną ze względu na silne nasadzenia na

Ukrainie i ustąpienie suszy w Kanadzie, największym na świecie eksporterze rzepaku.

ZOBACZ TAKŻE: Ile żywności straciliśmy przez klęski żywiołowe? [RAPORT FAO]

El Nino może utrzymać wysokie ceny oleju palmowego

Zjawisko pogodowe El Nino może sprawić, że dostawy oleju palmowego będą niższe od oczekiwań, co powinno wspierać ceny. I wreszcie, w 2024 r. popyt na oleje roślinne będzie nadal gwałtownie rósł, a amerykański sektor biopaliw będzie zużywał jeszcze więcej.

Cukier powinien tanieć

W 2023 r. ceny cukru osiągnęły najwyższy poziom od 12 lat w związku ze słabymi zbiorami w Indiach i Tajlandii, ale Tajlandia odbuduje produkcję w latach 2024–2025, co doprowadzi do niższych cen.

Powinna powstać nadwyżka na rynku kawy

Bank prognozuje, że w sezonie 2024/25 na rynku kawy pojawi się nadwyżka wynosząca 6,8 mln worków, do czego przyczyni się ożywienie zbiorów arabiki w Brazylii i Kolumbii. Jednak wyzwania nadal istnieją, ponieważ rolnicy w dalszym ciągu odczuwają presję wysokich kosztów środków produkcji, niedoborów siły roboczej i słabego popytu konsumenckiego, chociaż w 2024 r. popyt będzie prawdopodobnie nieco większy niż w 2023 r.

Źródło: Rabobank

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x