sobota, 24 lutego, 2024

Ile żywności straciliśmy przez klęski żywiołowe? [RAPORT FAO]

spot_img

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) alarmuje, że klęski żywiołowe generują straty sięgające około 5 procent globalnej produkcji rolnej, co przekłada się na wartość ponad 120 miliardów dolarów rocznie. To żywność, która mogłaby nakarmić 400 milionów mężczyzn lub 500 milionów kobiet rocznie

Susze, trzęsienia ziemi, powodzie, burze oraz pożary

W opublikowanym dzisiaj raporcie FAO podkreśla, że w ciągu ostatnich 30 lat klęski żywiołowe spowodowały straty w uprawach roślinnych i produkcji zwierzęcej oszacowane na 3,8 biliona dolarów. To równowartość średnio 123 miliardów dolarów rocznie lub aż 5 procent rocznego światowego PKB rolnictwa. Dla porównania, ta łączna wartość strat jest zbliżona do PKB Brazylii w 2022 roku.

Straty wynoszą dziesiątki milionów ton żywności

Najczęściej wymienianymi siłami naturalnymi, które powodują szkody w rolnictwie na całym świecie, są susze, trzęsienia ziemi, powodzie, burze oraz pożary. Eksperci FAO zaznaczają jednak, że to tylko jedna strona medalu – działania zbrojne, choroby zwierząt i roślin, pandemie to kolejne czynniki, które negatywnie wpływają na produkcję żywności pod względem ilości i jakości.

Z raportu wynika, że średnie straty w ciągu ostatnich 30 lat wzrosły we wszystkich głównych grupach produkcji rolnej. Rocznie w wyniku ekstremalnych zdarzeń utracono średnio 69 milionów ton zbóż, 40 milionów ton owoców i warzyw, oraz 16 milionów ton mięsa, produktów mlecznych i jaj. To ogromne ilości, porównywalne z roczną produkcją wielu krajów.

FAO przekazuje również ciekawe porównania, które obrazują skalę problemu. Roczne straty zbóż są równe całkowitej produkcji we Francji, straty owoców i warzyw odpowiadają rocznej produkcji w Japonii i Wietnamie, zaś globalne straty w produkcji mięsa, przetworów mlecznych i jaj są porównywalne z produkcją w Meksyku i Indiach.

Co to oznacza dla zapotrzebowania kalorycznego i żywieniowego? Eksperci FAO szacują, że klęski naturalne codziennie pomniejszają dietę każdego mieszkańca Ziemi o 147 kcal. To tyle, ile rocznie potrzebuje 400 milionów mężczyzn lub 500 milionów kobiet.

Kataklizmy w liczbach

Dane zebrane przez administracje lokalne po kataklizmach naturalnych ukazują, że 23 procent strat wynikających z tych klęsk dotyczy sektora rolniczego. Najwięcej, bo 49 procent, odnotowuje się w produkcji zwierzęcej, a następnie produkcji roślinnej (45 procent), rybołówstwie (3 procent), pozostałych sektorach (2 procent) i leśnictwie (1 procent). Eksperci FAO zwracają uwagę, że straty w rolnictwie mają dalekosiężne konsekwencje, wpływając na ogólną sytuację gospodarczą, w tym na rynek pracy, gdzie wielu rolników, dotkniętych klęskami, traci zatrudnienie i źródło dochodu.

Gdzie klęski żywiołowe niszczą światową żywność najbardziej?

Najbardziej dotknięte klęskami żywiołowymi regiony to wschodnia Afryka, środkowa Afryka, południowa Afryka oraz Południowa Ameryka. Dla tych obszarów, klęski żywiołowe stają się nie tylko zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego, ale także destabilizują lokalne gospodarki i społeczeństwa. FAO podkreśla pilną potrzebę działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, zarządzania kryzysowego oraz inwestycji w odporność rolnictwa na zmienne warunki atmosferyczne i katastrofy naturalne. Tylko w ten sposób świat może zmniejszyć skutki klęsk żywiołowych i zabezpieczyć dostęp do żywności dla coraz liczniejszej populacji globalnej.

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x