piątek, 23 lutego, 2024

IGC podnosi prognozy zbiorów zbóż i soi w tym sezonie

spot_img

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podniosła w listopadzie prognozę światowej produkcji zbóż w sezonie 2023/2024 o 3 mln ton (m/m) do 2,295 mld ton. Oznaczałoby to wzrost globalnej produkcji zbóż o 30 mln ton (1,3%) w porównaniu z sezonem ubiegłym.

Konsekwencją większej produkcji zbóż powinny być wyższe niż oczekiwano w październiku, zapasy na koniec tego sezonu. Obecnie zapasy końcowe zbóż szacowane są na 585 mln ton, czyli nadal 12 mln ton poniżej sezonu 2022/23. Co ważne dla cen, zapasy zmagazynowane przez największych eksporterów ziarna podniesione zostały do 158 mln ton i będą najwyższe od wielu sezonów

Prognoza dla zbóż (razem)

Kukurydza

IGC zwiększyła prognozę produkcji kukurydzy w 2023/2024 o 4 mln ton (m/m) do 1,223 mld ton, głównie ze względu na lepsze niż oczekiwano plony w USA. Obecnie prognozuje się, że produkcja kukurydzy wzrośnie o 62 mln ton (5,3%) w porównaniu z sezonem ubiegłym.

Zapasy kukurydzy powinny mocno wzrosnąć na koniec sezonu

W nieco większym stopniu podniesiona została również oczekiwana konsumpcja. Stąd zapasy na koniec sezonu skorygowano nieco w dół (m/m) do 73 mln ton. Obecne prognozy zapasów kukurydzy są aż o 44% wyższe w porównaniu z sezonem 2022/2023.

Prognoza dla kukurydzy

Pszenica

IGC podniosła swoje szacunki światowej produkcji pszenicy w 2023/2024 o 2 mln ton (m/m) do 787 mln ton w związku z lepszymi perspektywami dla Ukrainy, Rosji i Turcji. Prognozowana produkcja będzie jednak o 17 mln ton (2,1%) niższa od rekordu w poprzednim sezonie.

Globalne zużycie pszenicy przekroczy poziom produkcji

IGC pozostawiła globalne spożycie pszenicy na 804 mln ton, co oznaczać będzie wzrost o 9 mln ton (r/r) i nowy historyczny rekord.

Zapasy pszenicy spadną rok do roku

Zapasy pszenicy na koniec sezonu, chociaż wzrosły od października o 2 mln ton, spadną r/r o 7 mln ton do 58 mln ton.

Prognoza dla pszenicy

Soja

Według listopadowego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) światowa produkcja soi w sezonie 2023/24 powinna wzrosnąć do rekordowego poziomu 395 mln ton. Prognoza jest o 2 mln ton lepsza niż przed miesiącem i o 7% powyżej wyniku z poprzedniego sezonu (367 mln ton).

Produkcja soi w Ameryce Południowej powinna wzrosnąć

Analitycy oczekują, że wzrost produkcji będzie wynikać z poprawy zbiorów soi w Ameryce Południowej. Największy wzrost powinna odnotować Argentyna (po katastrofalnej suszy), a nowy rekord zapowiadany jest dla Brazylii.

Rekordowe będzie też zużycie nasion soi

Według IGC w nowym sezonie globalne spożycie soi znacznie wzrośnie, osiągając nowy historyczny rekord – 386 mln ton. Popyt na nasiona oleiste powinien rosnąć nie tylko w sektorze spożywczym, ale także w sektorze biopaliw, zwłaszcza w USA. Olbrzymi wzrost przetwórstwa zanotuje Argentyna.

Handel soją spadnie

Światowy eksport soi w sezonie 2023/24 szacowany jest na 168 mln ton. Eksport spadnie r/r ze względu na niższy import Chin. Oczekuje się jednak, że brazylijski eksport będzie rosnąć kosztem  dostaw z USA.

Prognozy dla rynku soi

Źródło: IGC

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x