Światowe ceny zbóż najniżej od 2020 roku – FAO

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Światowe ceny zbóż najniżej od 2020 roku. Pokazuje to Indeks cen zbóż FAO, który był w maju najniższy od września 2020 roku. Zgodnie z raportem międzynarodowe ceny zbóż spadły w maju po miesięcznym lekkim wybiciu. Największy wpływ na spadek wskaźnika cen zbóż FAO miała kukurydza, która w Polsce drożała. W mniejszym zakresie obniżyły się światowe ceny pszenicy i pozostałych zbóż paszowych (podobnie jak w Polsce), ale międzynarodowe ceny ryżu odbiły w górę.

Światowe ceny zbóż najniżej od 2020 roku

W maju tego roku wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł średnio 109,0 punktów, co stanowi spadek o 2,0 punkty (1,8 procent) w porównaniu z kwietniem i w konsekwencji poziom najniższy od września 2020 roku (patrz wykres). W skali roku indeks cen zbóż spadł o 8,2 procenta.

Indeks cen zbóż FAO w ujęciu miesięcznym (wykres)

Dla porównania, ceny średnie miesięczne pszenicy i kukurydzy w Polsce od 2018 roku

Globalne ceny kukurydzy gwałtownie spadły (w Polsce wzrosły) w ciągu miesiąca, pod presją silnej konkurencji i rosnącej sezonowej dostępności z trwających zbiorów w Argentynie i Brazylii, przy czym zbiory w obu krajach przekroczyły tempo z ubiegłego roku do końca maja.

Oczekiwania rekordowych zbiorów kukurydzy w 2025 r. w Stanach Zjednoczonych Ameryki dodatkowo przyczyniły się do presji spadkowej na ceny. Spadły również światowe ceny sorgo i jęczmienia, wśród innych zbóż paszowych.

Międzynarodowe ceny pszenicy również spadły (też w Polsce), choć bardziej umiarkowanie, ze względu na stłumiony popyt globalny i poprawę warunków upraw na półkuli północnej. Opady deszczu pod koniec miesiąca zmniejszyły ryzyko suszy w częściach Europy, regionie Morza Czarnego i Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Dla porównania, indeks cen ryżu FAO wzrósł w maju o 1,4 procenta, co było spowodowane dużym popytem na odmiany aromatyczne i wyższymi cenami ryżu Indica, na które częściowo wpłynął wzrost wartości walut w stosunku do dolara amerykańskiego w niektórych krajach eksportujących.

Źródło: FAO, MRiRW

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x