czwartek, 22 lutego, 2024

Światowe ceny żywności obniżyły się minimalnie w październiku

spot_img

Indeks cen żywności FAO wynosił średnio 120,6 punktu w październiku 2023 r., co oznacza spadek o 0,5 procenta w porównaniu z wrześniem, kontynuując tendencję spadkową. Indeks ten jest miarą miesięcznej zmiany międzynarodowych cen koszyka pięciu grup towarów spożywczych.

Aktualny poziom Indeksu cen żywności FAO jest o 10,9 procent poniżej wartości sprzed roku.

Niewielki spadek w październiku odzwierciedla spadki wskaźników cen cukru, zbóż, olejów roślinnych i mięsa, natomiast indeks cen produktów mlecznych odbił w tym czasie w górę.

Światowe ceny zbóż spadły w październiku

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w październiku średnio 125,0 punktów, co oznacza spadek o 1,0 proc. w stosunku do września i aż 17,9 proc. w stosunku do wartości sprzed roku. Międzynarodowe ceny pszenicy spadły w październiku o 1,9 procent, co odzwierciedla ogólnie wyższe niż wcześniej przewidywane dostawy w Stanach Zjednoczonych i silną konkurencję wśród eksporterów.

Z kolei międzynarodowe ceny zbóż paszowych nieznacznie wzrosły, zwiększając się o 0,6 procent miesiąc do miesiąca. Zmniejszające się dostawy kukurydzy w Argentynie wywarły presję na wzrost cen kukurydzy na świecie, jednak została ona ograniczona przez wyższe dostawy sezonowe w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie zbiory postępują, oraz silną konkurencję eksportową ze strony Brazylii.

Wśród innych zbóż w październiku wzrosły światowe ceny sorgo, ale spadły ceny jęczmienia.

Międzynarodowe ceny ryżu spadły w październiku o 2,0 procent w ujęciu miesięcznym, na co wpływa ogólnie pasywny światowy popyt importowy.

Indeks cen olejów roślinnych kontynuował spadek w październiku

Indeks cen olejów roślinnych FAO wynosił w październiku średnio 120,0 punktów, co oznacza spadek o 0,7 procent w porównaniu z wrześniem, co oznacza trzeci z rzędu miesięczny spadek i  poziom o 20,7 procent poniżej wartości sprzed roku.

Nieznaczny spadek wskaźnika cen wynikał głównie z niższych światowych cen oleju palmowego, z nawiązką kompensując wyższe ceny olejów sojowego, słonecznikowego i rzepakowego. Międzynarodowe ceny oleju palmowego w październiku nadal spadały, głównie ze względu na sezonowo wyższą produkcję w wiodących krajach produkujących, a także przedłużający się ograniczony światowy popyt importowy. Z kolei światowe ceny oleju sojowego odbiły po spadku przez dwa miesiące z rzędu, czemu sprzyjał duży popyt ze strony sektora biodiesla, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

W międzyczasie międzynarodowe notowania oleju słonecznikowego nieznacznie wzrosły w związku z dużymi światowymi zakupami importowymi, podczas gdy olej rzepakowy również umiarkowanie wzrósł w związku z ograniczonymi perspektywami zbiorów w Kanadzie.

Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w październiku po dziewięciu miesiącach spadków

Indeks cen produktów mlecznych FAO wyniósł w październiku średnio 111,3 punktu, co oznacza wzrost o 2,2 procent w porównaniu z wrześniem, po dziewięciu miesiącach kolejnych spadków, ale nadal był niższy o 20,1 procent w porównaniu z wartością sprzed roku. W październiku światowe ceny mleka w proszku wzrosły najbardziej, głównie w wyniku gwałtownego wzrostu popytu na import, zarówno w przypadku dostaw krótko, jak i długoterminowych, zwłaszcza z Azji Północno-Wschodniej. Ograniczone dostawy mleka w Europie Zachodniej i niepewność co do wpływu warunków pogodowych El-Nino na przyszłą produkcję mleka w Oceanii dodatkowo wspierały wzrost cen. Światowe ceny masła również wzrosły ze względu na zwiększoną sprzedaż detaliczną przed feriami zimowymi w Europie Zachodniej i większy popyt na import z Azji Północno-Wschodniej. Z kolei międzynarodowe ceny sera nieznacznie spadły ze względu na wpływ ciągłego osłabienia euro w stosunku do dolara amerykańskiego i zwiększonych możliwości eksportu sera w Oceanii.

Światowe ceny mięsa spadały 6 miesiąc z rzędu

Indeks cen mięsa FAO w październiku wynosił średnio 112,9 punktu, co oznacza niewielki spadek (0,6 procent) w porównaniu z wrześniem, co oznacza czwarty z rzędu miesięczny spadek i poziom o 3,4 procent poniżej wartości rok temu.

W październiku międzynarodowe ceny wieprzowiny spadły trzeci miesiąc z rzędu, głównie ze względu na utrzymujący się słaby popyt importowy, zwłaszcza z niektórych krajów Azji Wschodniej, przy dalszej presji na spadek wynikającej z dużych możliwości eksportu u niektórych wiodących dostawców. Z kolei światowe ceny mięsa drobiowego nieznacznie wzrosły, ponieważ ogniska ptasiej grypy w dalszym ciągu ograniczały dostawy od kilku wiodących światowych dostawców w obliczu dużego popytu konsumenckiego.  Międzynarodowe ceny mięsa wołowego i owczego również nieznacznie wzrosły, odzwierciedlając utrzymujący się, silny popyt importowy ze strony niektórych wiodących importerów, pomimo dużych dostaw mięsa wołowego z Australii i Brazylii oraz mięsa owczego z Oceanii.

Światowe ceny cukru obniżyły się w październiku, ale są i tak o połowę wyższe niż rok wcześniej

Indeks cen cukru FAO wynosił w październiku średnio 159,2 punktu, co oznacza spadek o 2,2 procent w porównaniu z wrześniem, po dwóch kolejnych miesięcznych wzrostach. Międzynarodowe notowania cukru pozostały jednak o 46,6 proc. wyższe od poziomów z tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Spadek w październiku wynikał głównie z wysokiego tempa produkcji w Brazylii, pomimo negatywnego wpływu opadów deszczu na przerób trzciny cukrowej w pierwszej połowie października. Osłabienie brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego i niższe ceny etanolu w Brazylii również wpłynęły na światowe notowania cukru. Jednak utrzymujące się obawy związane z zaostrzeniem perspektyw globalnej podaży w niedawno rozpoczętym sezonie 2023/24, w połączeniu z opóźnieniami w dostawach z Brazylii wynikającymi z ograniczeń logistycznych, ograniczyły spadki światowych cen cukru.

Źródło: FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x